Окон: Аз съм най-добрият съотборник на Алонсо, след Хамилтън

В своята кариера във Формула 1 Фернандо Алонсо е имал общо 12 разлини съотборника, сред които общо четирима световни шампион (Жак Вилньов, Люис Хамилтън, Кими Райконен и Дженсън Бътън), но настоящият партньор на испанеца в Алпин Естебан Окон се смята за по-добър от всички, с изключение на Хамилтън.

Думите на французина идват малко изненадващо на фона на неговите успехи или по-скоро липсата на такива, в сравнение с тези на другите съотборници, които Алонсо е имал в своите вече над 20 годиниа във Формула 1. Окон има само една победа, постигната в Унгария през 2021 година и още едно качване на подиума от Гран При на Сахир година по-рано. Той никога не е стартирал от първата редица, а най-доброто му класиране в световния шампионат е осмо място от 2017 година, когато бе пилот на Форс Индия.

Въпреки това Окон смята, че единствен Хамилтън е бил по-сериозен съперник на Алонсо по времето, когато двамата са били съотборници.

„Не чета всичко, което се пише за мен. Надявам се, че когато направя нещо хубаво, то ще бъде отразено както трябва. Вярно е, че някои хора казват, че не са видели моята квалификация в Белгия (5-то място) или са забравили, че миналата година съм спечелил.

„Признавам, че намирам това за странно. Тази година в квалификациите резултатът е 7:9 за Фернандо, но аз имам повече точки в класирането (66:59). Миналата година завършихме наравно в квалификациите (11:11). Като погледна кариерата на Фернандо, единствено Люис е бил на неговото ниво, всички други не успяваха да го победят.

„Лично аз смятам, че върша страхотна работа. Да, понякога е странно, когато видях как някои странични наблюдатели приемат нещата по различен начин“, каза Окон в интервю за италианската версия на сайта motorsport.com.

През 2021 година Окон завърши на 7 точки зад Алонсо, въпреки че имаше една победа, а най-доброто класиране на двукратния световен шампион бе третото място от Гран При на Катар. В края на сезон 2022 двамата ще спрат да си партнират, тъй като испанецът ще премине в тима на Астън Мартин, където ще заеме мястото на Себастиан Фетел и ще бъде съотборник с Ланс Строл.

Снимки: Gettyimages