Евро 2024: Грузия - Португалия 1:0

Полша шокира Европа и свали Дончич и Словения от върха

Европа ще има нов шампион, след като досегашният такъв Словения не успя да защити титлата си и да достигне до втори последователен триумф на първенството на Стария континент. Лука Дончич и съотборниците му допуснаха изненадваща загуба с 87:90 (26:29, 13:29, 24:6, 24:26) от Полша и напускат турнира още на четвъртфиналната фаза. “Дружина полска” пък ще се бори за медалите, като съперник на тима на Игор Миличич на полуфиналите ще бъде тимът на Франция.

Въпреки че бе смятан за абсолютен аутсайдер, отборът на Полша не индикираше, че ще се предава бързо и безболезнено днес. “Дружина полска” успяваше да държи преднината в своите ръце през големи периоди от първата четвърт, която в крайна сметка приключи при резултат 26:29 в полза на Ей Джей Слотър и компания. Във втория период обаче настъпи истинската вихрушка, която се опита да отнесе надеждите за втори пореден златен медал на словенския тим.

Матеуш Понитка, Михал Соколовски и Ярослав Жишковски изведоха поляците напред с двуцифрена преднина при 29:41, като до края на първото полувреме авансът на водения от Игор Миличич тим единствено набъбваше. Още две тройки на Понитка и Соколовски вдигнаха дистанцията между двата отбора на цели 23 точки при 31:54, като в крайна сметка символичните гости разполагаха с преднина от 19 на почивката при 39:58.

Естествено, европейските шампиони бяха длъжни да защитят званието си и да отговорят на тежкото предизвикателство, отправено към тях. Именно това и стана, след като Лука Дончич, Горан Драгич и значително подобрената защита на словенския тим помогнаха за серия от 15:2 за старт на второто полувреме, след която дистанцията между двата тима бе стопена на само шест точки при 54:60. Успеваемостта от далечна дистанция на отбора на Полша се срина, докато от другата страна първенците на Стария континент отпреди пет години вкарваха отвсякъде.

Наказателната акция на словенците продължи с две тройки на Влатко Чанчар и Яка Блажич, като по този начин Словения намали пасива си от 23 точки до само една при 60:61 към края на третата четвърт. Именно само точка бе разликата между двата тима на старта на последната четвърт при 63:64. Словенците продължиха по същия начин и в началото на последната четвърт, като се стигна и до пълен обрат при 73:68. Поляците обаче не се уплашиха и подходиха с хладнокръвие, стигайки до нова смяна на водачеството при 76:80.

Матеуш Понитка и Ей Джей Слоутър продължаваха да нанасят удар след удар на съперниковата защита, като благодарение на тройка на Понитка дистанцията се покачи на цели седем точки при 80:87 с оставащи 73 секунди до края на мача. Словенците събраха сили за един финален щурм, след като Клемен Препелич, Едо Мурич и Горан Драгич върнаха отбора си в мача при 87:90. Европейските шампиони дори стигнаха до стрелба за изравняване, която обаче бе пропусната от Клемен Препелич. Така Полша удържа натиска на съперника си и детронира Словения.

Матеуш Понитка записа невероятен трипъл-дабъл от 26 точки, 16 борби и 10 асистенции за Полша. Михал Соколовски и Ей Джей Слотър реализираха по още 16 точки, Ярослав Жишковски наниза 14, а Александър Балчеровски вкара още 11 точки.

Влатко Чанчар завърши с 21 точки за Словения. Горан Драгич реализира 17, Лука Дончич приключи с 14 точки, 11 борби и 7 асистенции, а Яка Блажич бе точен с 13 точки.