Милица Мирчева и Йоло Николов спечелиха “Пазарджик рън”

Милица Мирчева и Йоло Николов от „Атлет“ – Мездра триумфираха в петото издание на Пазарджик рън на живописното трасе в парк „Острова“ на река Марица на 8 септември. Милица, която през тази година подобри националния рекорд на маратон, завърши дистанцията от 5.36 км за 18:01, като само пет мъже успяха да бягат по-бързо от нея. Втора финишира Маринела Нинева (Локомотив – Дряново) с 19:34, с трета бе Маринела Цекова (Златен шпайк) с 21:20.

Йоло Николов водеше темпото в бягането при мъжете, а националният състезател по триатлон Борислав Палашев (СК Палашев – Пазарджик) бягаше до него, но в третата обиколка го изпусна и бе задминат от Мирослав Спасов (Атлет – Мездра). Николов финишира за 16:25, Спасов за 16:45, а Палашев за 16:48, за да оформят челната тройка.

При девойките убедителна шампионка стана Памела Ени (Жулистан) с 20:08 с минута аванс пред Симона Гочева (Нова Загора) – 21:08 и Димана Стефанова (Хебър МПК – Пазарджик), която е специалистка в модерния петобой – 22:037.

Мартин Чекански (Юниверсал – София) завърши заедно с Милица Мирчева за 18:03 за победата си при юношите. След него бяха местните атлети Любомир Германов (Олимпиец) -18:47 и Радослав Христов (Шампион) – 20:18.

В класирането за спортисти от Пазарджик третата при девойките Димана Стефанова бе първа пред Никол Колишева (СК Палашев) 23:37 и Теодора Маринова (Шампион) 24:18.

Борислав Палашев, Любомир Германов и Радослав Христов взеха по още една награда като най-силни бегачи от Пазарджик.

Най-добрите при мъжете и жените застанаха на старт и на щафетното бягане 4х1.786 км, а на първия пост имаше интересен двубой между победителката Милица Мирчева и шампионката на България на 800 м и 1500 м Лиляна Георгиева (Актив 2013 – Пловдив). Георгиева победи с една секунда 5:37 срещу 5:38, но отборът на Мирчева „Веселите шишарки“ с Маринела Нинева, Йоло Николов и Георги Гергов бе краен победител с 21:22 на дистанция 7.144 км. Лиляна от квартетът на „Коравите бегачи“ заедно с Силвия Георгиева, Мирослав Спасов и Алекс Василев зае второто място с 22:01. Отборът на „Златен шпайк“ в състав Мартин Върбанов, Маринела Цекова, Памела Ени и Илия Куцаров е на трета позиция с 24:45.

В състезанието се включиха над 200 участника, а десетки деца от 6 до 13 години се забавляваха в занимание по „Детска атлетика“, което се проведе на входа на парк „Острова“ близо до старт финала на състезанието. Всички деца получиха грамоти от организаторите.

Стартът на бягането започна с 200 метрова дистанция за хора в неравностойно положение, а традиционно стартът бе даден за пети пъти от кмета на община Пазарджик – Тодор Попов и Ренета Камберова – бронзова медалистка от олимпийските игри в Рио 2016 с ансамбъла по художетсвена гимнастика. Кметът Попов също пробяга част от трасето със стартов номер 1.

Снимка и текст: списание “Атлетика”