Турнир на талантите U14 : Зона Пловдив - Зона Варна 1:0

Атрактивен Аякс развинти Рейнджърс

Аякс стартира блестящо участието си в групите на Шампионската лига. Нидерландският гранд разби Рейнджърс 4:0 в Амстердам в среща от група А, в която още са Наполи и Ливърпул. Едсон Алварес откри резултата в 17-ата минута, Стивън Бергхаус удвои, а страхотно попадение на Мохамед Кудус доведе нещата до 3:0 в 33-ата минута. Стивън Бергвайн оформи крайния резултат 10 минути преди края.

За Аякс това е шеста поредна победа след пет успеха в първенството. Рейнджърс пък допусна втора поредна тежка загуба и то отново с 0:4 след поражението в местното дерби със Селтик през уикенда.

Въпреки че се раздели с доста основни футболисти и треньора Ерик тен Хаг, тимът продължава да изповядва същия атрактивен стил и то много успешно. През лятото клубът бе напуснат от Антони и Лисандро Мартинес, отишли в Манчестър Юнайтед, голмайстора за миналия сезон Себастиен Алер и Райън Гравенберх.

Тимът на Алфред Шройдер стартира активно и започна да доминира от първите минути. Домакините бързо започнаха да намират пролуки в защитата на съперника и в 17-ата минута поведоха. След центриране на Тадич от ъглов удар Едсон Алварес бе оставен непокрит и с глава откри резултата. Миналата седмица мексиканецът бойкотираше тренировки в желанието си да премине в Челси, а днес изразяваше радостта си с екипа на Аякс.

Нидерландците имаха сериозно предимство във всички отношения. Те владееха топката в големи периоди и продължиха да нападат. Вратарят на Рейнджърс Джонатан Маклафлин отрази удар на Ренш от малък ъгъл след поредната отлична комбинация на домакините, а в 28-ата минута десният бранител пропусна още по-добър шанс.

Аякс нанесе нов двоен удар в рамките на секунди. В 32-ата минута Стивън Бергхаус се разписа след като рикошет в Сандс не остави шансове на Маклафлин, а малко по-късно Мохамед Кудус отбеляза фантастичен гол. Ганайският халф проби отляво и с мощен удар прати топката в левия ъгъл на вратаря. До почивката шампионът на Нидерландия създаде още положения и гостите трябва да се радват, че се оттеглиха на почивка с три допуснати гола.

След почивката Аякс леко намали темпото, но продължаваше да има тотален контрол, като почти не даваше на шотландците да играят с топката. Кудус бе близо до втори страхотен гол в 65-ата минута. Той премина през двама бранители в наказателното поле преди Кинг да успее да го блокира. Малко по-късно Рейнджърс стигна до първата си възможност за гол в мача. Райън Кент засече центриране на Матондо, но не успя да прати топката към вратата. Последваха две ситуации пред другата врата. Маклафлин отрази удар на Бергхаус от малък ъгъл, а след това се справи и с изстрел на Бергвайн.

В 71-ата минута Борна Баришич отбеляза красив гол, но попадението не бе зачетено поради засада на Кент в началото на атаката. Грешка на резервата Райън Джак доведе до четвърто попадение във вратата на Рейнджърс десет минути преди края, а негов автор бе Стивън Бергвайн. В добавеното време гостите можеха да стигнат до почетно попадение. След грешка на Окампос Кент стреля, топката се отклони в бранител и се удари в гредата.

Снимки: Imago