България с паметна първа победа на ЕвроБаскет 2022 след шоу на Бост и Везенков

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол записа първата си победа на ЕвроБаскет 2022! Селекцията на Росен Барчовски се справи с тежкото предизвикателство да надиграе домакина Грузия пред собствената му публика, постигайки знаменит успех с 92:80 (14:18, 25:20, 27:19, 27:23) пред около 8000 привърженици в “Тбилиси Арена” в грузинската столица. По този начин българският тим регистрира първата си победа на Европейско първенство от 11 години насам, след като тогава отново надигра Грузия, както и Белгия.

По този начин “лъвовете” запазват живи надеждите си за класиране към елиминационната фаза в Берлин. Ако бяха загубили, трикольорите щяха да отпаднат от борбата за продължаване напред, но сега вече се нуждаят от още един успех утре над Белгия, за да си осигурят място в германската столица.

Във временното класиране България е на пето място с баланс от 1-3, докато Грузия отива на последната позиция със същия актив. Утре от 17:15 часа българско време момчетата на Барчовски излизат срещу Белгия, а грузинците се изправят срещу Черна гора в късния мач от 20:00 часа.

След като не успя да впечатли в първите си няколко мача от турнира, Дий Бост най-сетне нанесе своя отговор срещу критиците, които поставяха под съмнение изключителната му класа. Пойнт гардът на "лъвовете" завърши мача с изключителен дабъл-дабъл от 33 точки и 12 асистенции, като освен това изравни вечния рекорд за най-много отбелязани тройки в историята на ЕвроБаскет - 9, след като стреля 14 пъти зад дъгата. Лидерът на националите ни Александър Везенков пък се превърна в едва втория играч през този век, който реализира поне 25 точки в четири поредни мача след Алексей Швед през 2017-а.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът започна с две много добри защити на българския отбор, като в тяхната основа бяха Чавдар Костов и Емил Стоилов, които не позволиха на Тад МакФадън и Гиорги Шермандини да нанесат първия удар в мача. "Лъвовете" обаче също изпитваха проблеми в офанзивен план и не успяха да се разпишат в откриващите две минути от двубоя, като в крайна сметка завърналият се след контузия център на Грузия Гога Битадзе напомни за влиянието си и отбеляза бързи два коша, за да изведе грузинците напред при 5:0. Длъжникът в българския тим Дий Бост също се отчете с една точна стрелба от тройката, като по този начин резултатът след близо четири минути игра бе 5:3 в полза на домакините.

Момчетата на Илиас Зурос продължаваха да диктуват събитията на терена в откриващите минути и след още четири поредни точки отвмориха преднина от шест при 9:3. Взаимодействието между Гога Битадзе и Гиорги Шермандини пък беше на много високо ниво, като двамата комбинираха за следващия кош от игра на "кръстоносците". Лидерът на българския отбор Александър Везенков започна мача много колебливо и още в началото натрупа няколко пропуска, но се реваншира с първата си тройка в мача, за да скъси дистанцията на едно притежание точки при 11:8.

12 България срещу Грузия на ЕвроБаскет 2022

Постепенно "лъвовете" започнаха да се нагаждат към темпото на мача, като особено добро впечатление правеше лидерството на Дий Бост, който най-сетне намери себе си и след втория си точен изстрел зад дъгата запази разликата непроменена при 14:11. Титулярният център на България Емил Стоилов отново срещна проблеми с личните нарушения и натрупа две такива в първата четвърт, като отново се наложи Андрей Иванов да се появява на терена на негово място. Бост демонстрира точния си мерник за трети път в мача, но от другата страна гардът на грузинците Тад МакФадън оформи крайното 18:14 в полза на домакините с отлична стрелба от средно разстояние.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Както и се очакваше, съдийското трио удряше по едно рамо на домакините през първите 11-12 минути игра. Възпитаниците на Зурос се доближиха до двуцифрената преднина при 22:14, но благодарение на хубав пробив на Везенков и забивка на Андрей Иванов след асистенция на Бост разликата падна до само четири точки при 22:18 в полза на Грузия. Трикольорите направиха няколко добри защити в следващите минути, а фактът, че грузинската защита се концентрираше изцяло върху Везенков в моментите, в които той получаваше топката, позволи в конкретния случай на Павлин Иванов да се окаже сам на нулевия ъгъл, за да отбележи тройка и да фиксира серия от седем поредни точки в полза на България - резултат 22:21.

Обратът в мача стана факт след поискания таймаут от щаба на грузинците, след като Павлин Иванов реализира още две точки на сметката си, за да изведе "лъвовете" напред при 22:23. Възпитаниците на Барчовски дори се измъкнаха напред с три точки малко след това при 24:27, но за съжаление включилия се по перфектен начин Андрей Иванов също натрупа три лични нарушения и седна на пейката, за да могат българите да преминат в схема с ниска петица.

Александър Везенков не се поколеба и реализира 10-ата си точка в мача, за да задържи България напред в резултата при 25:30. Гардът на домакините Рати Андроникашвили върна две точки от наказателната линия, но днес Бост бе просто страхотен от далечно разстояние - 4/5 от тройката и 27:33 в полза на България. Грузинците отвърнаха на понесения удар с минисерия от четири безответни точки, но чрез Везенков националите ни задържаха поне за момента преднината си при 31:35.

Любимецът на домакинската публика Рати Андроникашвили обаче върна три точки, а след това на Деян Карамфилов му бе отсъдено неспортсменско нарушение, като два точни изстрела от линията на Тад МакФадън предизвикаха нова смяна на водачеството при 36:35 в полза на "кръстоносците". Един точен изстрел от наказателната линия на Дий Бост обаче изведе България напред на голямата почивка при 38:39.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Дий Бост нямаше опазване в днешния мач, като поредният аргумент за това бе петата му тройка в двубоя, която осигури преднина от две точки на "лъвовете" при 40:42. Веднага след това последваха още две страхотни успешни далечни стрелби от вездесъщия натурализиран американец, който вдъхваше живот на българския отбор и го бранеше от захапката на грузинците - 42:48 в полза на България.

Стрелбището в половината на "кръстоносците" продължаваше да бъде отворено в третия период, като във втората половина на третата четвърт "Тбилиси Арена" видя и ново избухване на Павлин Иванов, който наниза три последователни тройки, за да изведе трикольорите напред с първата им двуцифрена преднина изобщо в който и да е мач на турнира при 49:60. До този момент Дий Бост бе 7/10 от далечно разстояние, а Павлин Иванов бе 4/5, като двамата бяха вкарали 11 от общо 14-те тройки на българския тим тази вечер.

Мачът се изнерви до някаква степен към края на третата четвърт, след като Какабер Джинчарадзе извърши груб фаул срещу Бост, в резултат на което напрежението между двамата се покачи. На грузинеца му бе отсъдено неспортсментско нарушение, от което "лъвовете" се възползваха по най-добрия начин, след като Бост вкара един от двата си фаула, а в притежанието си кинжал на Павлин Иванов намери мрежичката и осигури нова двуцифрена преднина на България - 53:64. Грузинците съкратиха малка част от изоставането си, но супер комбинация между Бост и Везенков резултира в лесни две точки на крилото на Олимпиакос, като в крайна сметка резултатът след края на третата четвърт сочеше 57:66 в полза на България.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Открадната топка и бързи две точки на Тад МакФадън вдигнаха публиката в "Тбилиси Арена" на крака, но веднага след това Дий Бост наниза осмата си тройка в мача, а Александър Везенков блесна в две последователни притежания, за да задържи България напред при 62:73 в полза на "лъвовете". Лекцията на най-добрия български баскетболист продължи с третата му тройка в двубоя, като България достигна до най-голямата си преднина в мача при 64:76. Защитата на грузинците просто нямаше отговор срещу действията на Бост и Везенков, като двамата бяха отговорни пряко и за следващите осем точки на българския отбор.

Плеймейкърът пък вече имаше цели 9 тройки на личната си сметка, а Александър Везенков отново достигна до дежурните си 26 точки. Темпото понамаля, грузинците изпуснаха няколко далечни стрелби, като българите можеха да дишат малко по-спокойно с аванс от девет точки при 86:75 и оставащи около 2:20 минути от редовното време. Дий Бост обаче не успя да намери целта, а след това Сандро Мамукелашвили се възползва от свободното си пространство и отбеляза много важна тройка, за да задържи Грузия в мача при 86:78 и оставащи около 1:53 минути до края на двубоя.

Страхотна кука на Андрей Иванов отново постави двуцифрената дистанция между двата отбора на таблото, като резултатът при оставащи 73 секунди до края на мача бе 88:78 в полза на България. Отборът на Грузия върна две точки от другата страна, а след това се стигна до неприятна ситуация, тъй като таблото над единия кош изгасна и остана така в рамките на няколко минути - 88:80 с оставащи 44 секунди до края и притежание за България. Възпитаниците на Илиас Зурос нямаха какво повече да предложат на паркета, като победата заслужено отиде в ръцете на България след 92:80.

Дий Бост бе феноменален днес, завършвайки с дабъл-дабъл от 33 точки и 12 асистенции при 9/14 стрелба от тройката. Александър Везенков пък направи блестящо второ полувреме и финишира с 28 точки и 14 борби, а "златната" резерва Павлин Иванов реализира още 17 точки от пейката.

Завърналият се от контузия Гога Битадзе наниза 21 точки за Грузия. Тад МакФадън реализира още 19 точки, Сандро Мамукелашвили прибави 13 точки, 11 борби и 6 асистенции, а Дуда Санадзе и Гиорги Шермандини вкараха по 10 точки всеки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ГРУЗИЯ: Тад МакФадън, Рати Андроникашвили, Сандро Мамукелашвили, Гиорги Шермандини, Гога Битадзе

БЪЛГАРИЯ: Дий Бост, Чавдар Костов, Александър Янев, Александър Везенков, Емил Стоилов

Снимки: Start photo