Турция направи услуга на България

Националният отбор на Турция по баскетбол регистрира третата си победа в група “А” на ЕвроБаскет 2022 и по този начин се доближи до това да си заслужи билет за елиминационната фаза в Берлин. Селекцията на Ергин Атаман надви Белгия със 78:63 (20:6, 17:24, 22:17, 19:16) в двубой, който се проведе в зала “Тбилиси Арена”.

Така южните ни съседи направиха услуга на отбора на България, тъй като при успех на Белгия “червените дяволи” щяха да се класират още сега за елиминациите и да затворят един от пътищата на българския тим. Турция излиза на първо място в групата с актив от 3-1, докато Белгия е на втора позиция с 2-2.

По-късно днес ще се проведат срещите Черна гора - Испания и Грузия - България. Утре пък момчетата на Росен Барчовски излизат срещу Белгия в мач, който може да има решаващо значение за крайното класиране в групата, ако националите ни победят грузинците довечера.

Турският тим изигра блестяща първа четвърт, в която допусна само шест точки в своя кош, като в същото време вкара 20 на сметката си, за да се изстреля напред при 20:6. Във втората половина на втория период дистанцията между двата тима падна, след като белгийците увеличиха интензитета и се възползваха от някои пропуски на своя съперник, за да се доближат на седем точки от своя съперник при 37:30. Момчетата на Атаман не позволиха нова загуба на концентрация през второто полувреме, увеличиха преднината си на над 20 точки и заслужено триумфираха с победата.

Алперен Шенгюн бе навсякъде за победата на Турция, като играчът на Хюстън Рокетс завърши с 24 точки, 8 борби и 6 асистенции. Фуркан Коркмаз наниза още 16 точки плюс 5 овладени топки, а Ерджан Османи се разписа с 12 точки.

Харис Братанович приключи с 15 точки и 5 борби за отбора на Белгия. Ханс Вануин реализира още 11 точки за състава на Дарио Гергя.