България не устоя на офанзивната мощ на Испания

Националният отбор на България по баскетбол не успя да сътвори сензация на старта на ЕвроБаскет 2022. Възпитаниците на Росен Барчовски допуснаха поражение с 87:114 (17:28, 18:29, 31:32, 21:25) от световния шампион Испания в зала “Арена Тбилиси” в грузинската столица. Двубоят бе откриващ за първенството на Стария континент, което се провежда от днес до 18 септември.

Така във временното класиране България за момента се намира на втора позиция с една загуба на сметката си, докато Испания заема лидерското място с актив от 1-0. По-късно днес ще се проведат мачовете Турция - Черна гора и Белгия - Грузия.

Следващият двубой на трикольорите е в събота от 17:15 часа срещу турците.

“Лъвовете” не успяха да отговорят на агресивната защита на своя съперник през първото полувреме, когато бе отворена и двуцифрената разлика между двата тима. Все пак има поводи за оптимизъм заради представянето на националите в офанзивен план и отбелязаните 83 точки, без да допускат твърде сериозни грешки в нападение.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Подвизаващият се в клубния Естудиантес център Емил Стоилов успя още в самото начало да окупира подкошието на испанците и да донесе първия аванс в мача за отбора на България. Естествено, "лъвовете" на Росен Барчовски опитваха да залагат на традиционния си стил с високо темпо и много опити от далечно разстояние. Националите стояха много равностойно на изключително класния си съперник в откриващите минути от двубоя, като Стоилов бе основната движеща сила на трикольорите, след като вече имаше 6 от първите 9 точки на българския тим.

Възпитаниците на Росен Барчовски имаха точка преднина при 8:9 в своя полза, но след това "Ла Фурия" демонстрира шампионския си характер и нанесе серия от седем безответни точки, за да се отскубне напред при 15:9. Александър Везенков имаше доста трудни първи минути в дебюта си на ЕвроБаскет 2022, тъй като защитата се беше прицелила пряко в него и му беше позволила само една стрелба от игра, и то от тройката през няколко тела. Тройка на Алберто Диас пък направи разликата двуцифрена за първи път в мача, след като стрелецът отбеляза за 20:9 в полза на световните шампиони.

Серджо Скариоло имаше щастието да се възползва и от силно представяне на баскетболистите си от резервната скамейка, като Хайме Прадия и Усман Гаруба увеличиха разликата до 13 точки при 26:13. Поредната лоша новина за Росен Барчовски пък бе второто лично нарушение на резервния център Андрей Иванов, който малко по-рано замени също натрупалия два фаула на личната си сметка Емил Стоилов. Александър Везенков най-сетне успя да напомни за себе си с първия си кош от игра в мача - тройка за крайното 28:17 след първите 10 минути игра в "Тбилиси Арена".

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Руди Фернандес и Чавдар Костов си поделиха по един точен изстрел от далечно разстояние на старта на втората четвърт, преди Гаруба да възстанови 13-точковото предимство на отбора на Испания при 33:20. Агресивната защита на испанците изтощаваше до краен предел момчетата на Барчовски, тъй като нито Дий Бост, нито който и да е друг национал получаваше свободно пространство след заслон на върха. Обикновено Усман Гаруба изскачаше веднага, за да спре връхлитащия състезател от периметъра, като по този начин тимът на Испания се докосна до 20-точковата преднина при 38:20.

Натрупавето на фаулове на центровете ни принуди Росен Барчовски да заложи на ниска петица с Димитър Димитров и Александър Янев под коша, като това даде резултат най-вече в офанзивен план, след като Везенков и Димитров реализираха за 41:24. Темпото спадна в следващите минути, като разликата между двата тима непрестанно се движеше в рамките на 16 до 19 точки в полза на испанците. При оставащи малко над 180 секунди до края на първото полувреме резултатът беше 43:27 в полза на световните шампиони.

Везенков методично набираше ритъм и започваше да става все по-опасен за съперниковата защита, но това не беше чак такъв сериозен проблем за "Ла Фурия", тъй като оръжията в ръкава на Скариоло бяха прекалено много - от братята Ернангомeс, през Лоренцо Браун и чак до мотивираните да си извоюват минути в състава играчи от резервната скамейка - 49:32 в полза на Испания към края на втората четвърт. За съжаление, тройка със сирената за първото полувреме на Хуанчо Ернангомес вдигна дистанцията между двата тима за първи път над 20 точки, след като крилото бе точен за 57:35.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Въпреки натрупаните си три лични нарушения Емил Стоилов се завърна на паркета за началото на второто полувреме, в което Испания запази аванса си без промяна при 61:39. Първенците от Мондиал 2019 продължаваха да играят с много фантазия, като заедно с това окупираха подкошието на "лъвовете" и започнаха да взимат все повече борби в нападение. Страхотно впечатление в офанзивен план за България правеше Емил Стоилов, който вече бе втори по резултатност със своите 12 точки в мача, веднага след Чавдар Костов и неговите 13.

Младият център на Естудиантес обаче имаше тежката задача да опонира на играч от световна класа като Хуанчо Ернангомес, който го тормозеше непрестанно под коша на трикольорите. Испания пък продължаваше да води със сериозна разлика в мача - 71:48 при преполовяването на третата четвърт. В следващите минути двата тима откриха стрелбището и си разделиха по няколко тройки от едната и другата страна, като Испания все още беше далеч напред при 84:59 с оставаща една минута до края на третата четвърт.

С чудесни изяви в третия период се отличи Павлин Иванов, който на бърза ръка навъртя няколко поредни точки и достигна двуцифрените размери, за да стане четвъртият играч на България с двуцифрен точков актив. Новото попълнение на клубния Балкан се отличи с още една тройка до края на третата четвърт, която приключи при резултат 89:66 в полза на "Ла Фурия".

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Момчетата на Скариоло продължаваха да поддържат абсурдно висок процент при стрелбата от тройката - 50% (13/26), докато за България Павлин Иванов нямаше спиране и вече имаше 16 точки при 6/8 изстрела от полето. Вече в тренировъчно темпо отборът на Испания все още диктуваше събитията на паркета, като ветеранът Руди Фернандес нямаше намерение да спре да опитва късмета си отдалеч, като именно той изведе своя тим до кота 100 с два от три успешни наказателни удара - 100:75 в полза на световните шампиони.

Александър Везенков пък вече имаше 20-точков дабъл-дабъл на сметката си, след като регистрира 21 точки и 10 борби при преполовяването на последната четвърт - 107:80 за световните първенци. До финалната сирена не се случи нищо по-интересно в мача, като в крайна сметка бе оформено крайното 114:85 в полза на Испания.

Цели седем баскетболисти на испанците завършиха с двуцифрен точков актив. Лорензо Браун записа 17 точки, Уили Ернангомес вкара още 16, Руди Фернандес приключи с 14 точки, Хуанчо Ернангомес се разписа с 13 и 7 борби, Хайме Фернандес вкара 12, а Хайме Прадия и Усман Гаруба допринесоха с по 10 точки всеки.

Александър Везенков завърши с дабъл-дабъл от 26 точки и 11 борби за България. Павлин Иванов се отчете с 16 точки, Чавдар Костов остави 13 точки, а Емил Стоилов финишира с 12.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ИСПАНИЯ: Лоренцо Браун, Шаби Лопес-Аростеги, Руди Фернандес, Хуанчо Ернангомес, Уили Ернангомес

БЪЛГАРИЯ: Дий Бост, Станимир Маринов, Иван Алипиев, Александър Везенков, Емил Стоилов