Дуън надви Другович в дуела за победата, Пуршер не финишира на „Спа“

Джак Дуън спечели своята трета победата от началото на сезона във Формула 2, след като спечели основната надпревара от 11-я уикенд за годината, който се проведе на белгийската писта „Спа“. За сина на легендата на мотоциклетизма Мик Дуън това е първи успех в неделното състезание, след като предишните му два триумфа бяха в съботните спринтове на „Силвсъртоун“ и „Хунгароринг“.

Дуън направи страхотен старт от четвъртото място и още до първия завой той се изкачи на втората позиция, след като изпревари Логан Сарджънт и Енцо Фитипалди. След това австралиецът се закачи за тръгналия първи Фелипе Другович, като двамата наложиха високо темпо и се откъснаха на над 5 секунди пред останалите пилоти още преди спиранията в бокса.

Именно при тях Дуън успя да прескочи лидерът в шампионата, тъй като той спря една обиколка по-рано и с по-свежите си гуми не остави шанс на пилота на МП Моторспорт. Малко по-късно Другович получи шанс да настигне своя съперник, който остана заклещен зад Амори Кордил за цяла обиколка, което му струва над 4 секунди.

След като двамата изпревариха белгиецът обаче Дуън отново показа по-добро темпо и бързо успя да се откъсне на над секунда пред Другович, което му позволи да контролира развоя на събитията до финала. В крайна сметка австралиецът спечели с аванс от 1.9 секунди, а на третото място завърши победителят от вчерашния спринт Лиам Лоусън.

На 3.7 секунди зад новозеландецът финишира и Ричърд Вершоор, който бе много силен в последните обиколки, тъй като той заложи на алтернативната стратегия. След своя стоп нидерландецът се върна на позиция в дъното на точките, но се възползва максимално от по-меките си гуми и си проправи път през колоната до четвъртата позиция.

Фитипалди и Саджънт завършиха на пето и шесто място, а точки от основната надпревара в Белгия взеха още Дейвид Бекман, Аюму Иваса, Юри Випс и Клеман Новалак. От тях Иваса, Випс и Новалак също заложиха на алтернативната стратегия, като Випс влезе в топ 10, въпреки че стартира последен след проблемите си в петъчната квалификация.

За Другович днешното състезание бе изключително полезно в битката за титлата, тъй като неговият най-близък конкурент Тео Пуршер не стигна до финала, заради технически проблем в неговия автомобил, който се прояви още в третата обиколка. Така три уикенда преди края на кампанията бразилецът е начело в генералното класиране с актив от 205 точки и преднина от 43 пред Пуршер. Трети със 127 пункта е Сарджънт, а днешният победител Дуън е четвърти със 121.

Битката за титлата във Формула 2 през 2022 година продължава следващата седмица с двете състезания на пистата „Зандвоорт“ в Нидерландия. За Формула 2 това ще бъде дебют в Ниската земя, след като преди година шампионатът не посети „Зандвоорт“.

Снимки: Gettyimages