Танак се поздрави с втора поредна победа, Рованпера спечели пауърстейджа

Световният шампион за 2019 година Ойт Танак завоюва своята втора поредна и общо трета победа от началото на сезона в Световния рали шампионат, след като спечели асфалтовото рали „Ипр Белгия“.

Естонецът започна последния ден на надпреварата с аванс от 8.2 секунди пред Елфин Еванс от Тойота, като до обяд уелсецът стопи 1.5 от пасива си. В първата отсечка след сервиза обаче Танак съ върна половин секунда на пилота на Тойота, разликата между тях бе 3.3 в полза на Еванс. Това обаче не бе достатъчно уелсецът да спечели първата си победа за годината и той остана втори в цялото рали и в неговия последен етап, в който се раздадоха бонус точките.

Самият пауърстейдж бе спечелен от Кале Рованпера, който изпълни своята програма максимул след отпадането си още във втората отсечка на ралито в петък и спечели петте точки, към които се целеше. Освен Рованпера и Еванс точки от последната отсечка спечелиха още Тиери Нювил (Хюндай), който отпадна вчера, Танак и Такамото Кацута (Тойота).

В крайното класиране на ралито третото място зад Танак и Еванс зае Есапека Лапи (Тойота), който имаше една спокойна неделя, в която нямаше нужда да натиска, тъй като имаше огромна преднина пред пилотите зад себе си, както и голям пасив спрямо първите двама. Четвърти на финала се класира Оливър Солберг (Хюндай), за когото това е най-добро класиране в кариерата в Световния рали шампионат.

Топ 5 в Белгия допълни Такамото Кацута, а зад тях десетката затвориха пилотите от WRC2 Стефан Лефебр (Ситроен), Андреа Микелсен (Шкода), Йоан Росел (Ситроен), Крин Инграм (Шкода) и Николай Грязин (Шкода).

В генералното класиране в WRC след края на деветия от общо 13 кръга, въпреки отпадането си в Белгия Рованпера остава начело с актив от 203 точки и преднина от 72 спрямо Танак. Трети вече е Еванс, който обаче има пасив от 87 пункта спрямо своя съотборник Рованпера.

Сезон 2022 в Световния рали шампионат продължава след три седмици с гръцкото рали „Акрополис“, което ще се проведе от 9 до 11 септември. В него както е известно участие ще вземе и деветкратният шампион Себастиен Льоб, за когото това ще бъде четвърто рали през сезона с екипа на М-Спорт.

Снимки: Gettyimages