Лудогорец пропусна да разгроми Жалгирис и да реши всичко преди реванша

Шампионът Лудогорец победи с 1:0 Жалгирис в първи мач от плейофите на Лигата на конференциите. "Орлите" стигнаха до успеха с попадение още във втората минута, като автогол Иван Татомирович прати топката в собствената си врата.

Разградчани могат да съжаляват, че не взе по-сериозен аванс преди реванша след седмица, тъй като през първата част и особено в първите минути имаше тотално превъзходство и на три пъти удари гредите преди почивката.

Наставникът на "орлите" Анте Шимунджа започна със Симон Слуга на вратата, а пред него в защита Сисиньо, Оливие Вердон, Дани Групер и Антон Недялков. В халфовата линия бяха Иван Йорданов, Якуб Пиотровски и Спас Делев, а в предни позиции действаха Кирил Десподов, Бърнард Текепетей и на върха на атаката Игор Тиаго.

На трибуните в ложата на "Хювефарма Арена" седна Димитър Бербатов и един от основните му съмишленици в борбата му за президент на БФС - Петър Величков. Той бе в компанията на един от собствениците на "орлите" Георги Домусчиев, техническият директор Козмин Моци и изпълнителният директор Ангел Петричев.

Резултатът бе открит в полза на "орлите" още във втората минута. Тогава Кирил Десподов центрира от пряк свободен удар, а Иван Тутомирович засече с глава топката в собствената си врата.

В 11-ата минута Лудогорец можеше да удвои преднината, но удар с глава на Игор Тиаго се оказа право в ръцете на вратаря. Бразилецът получи добър пас от Десподов и бе оставен сам на стрелкова позиция.

26 Лудогорец - Жалгирис

Малко по-късно пък гредата спаси литовците. Десподов стреля от фаул, но страничният стълб спря попадението. В следващата атака пък Антон Недялков удари гредата - този път горната след удар с глава при центриране от корнер.

В 29-ата минута Досподов удари нова греда. От непосредствена близост в малкото наказателно поле крилото не успя да засече във вратата топката. Спас Делев намери отлично съотборника си, но Кирил направи голям пропуск нацелвайки стълба.

До края на полувремето Лудогорец продължи да бъде по-активният тим, но до нови сериозни опасности пред Едвидас Гертмонас нямаше, макар и на няколко пъти домакините да организираха интересни атаки.

В началото на втората част гостите позиравниха играта, но трудно стигаха в близост до Слуга.

Постепенно Лудогорец отново взе инициативата, като Текпетей и Тиаго отправиха опасни удари, но без успех.

В средата на полувремето дойде най-чистото положение за Жалгирис. Ренан Оливейра нахлу в наказателното поле, залъга защитник и стреля, но в последния момент Недялков успя да блокира шута.

В 76-а минута "орлите" бяха близо до удвояване,но  ударът на Сисиньо по диагонал завърши със спасяване на Гертмонас.

В края на мача гостите останаха с човек по-малко, след като резервата Донатас Казлаускас си изкара два жълти картона. Кирил Десподов пък бе официално предупреден и ще пропусне реванша заради натрупани картони.

В даденото от съдията продължение Лудогорец направи още два пропуска, като първо Десподов бе оставен сам срещу вратаря по диагонал, но стреля в обсега му, а в последните секунди и Недялков пропусна.

По този начин Лудогорец взе аванс преди реванша в Литва след седмица, но със сигурност съжалява, че не реши до голяма степен спора още тази вечер. Гостите пък ще се надяват на промяна в представянето си, за да се противопоставят на "орлите".

ЛУДОГОРЕЦ 1:0 ЖАЛГИРИС
1:0 Татомирович (2-а)

Състави:

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1):  12. Слуга, 4. Сисиньо, 24. Вердон, 14. Групер, 3. Недялков, 82. Йорданов, 6. Пиоторвски, 90. Делев, 11. Десподов, 37. Текпетей, 9. Тиаго
Старши треньор: А. Шимунджа

ЖАЛГИРИС (4-4-2): 1. Гертмонас, 13. Миколюнас, 15. Татомирович, 4. Казуколовас, 3. Павелич, 26. Любисавлевич, 23. Буф, 5. Горобсов, 99. Ойевуси, 10. Оливейра, 92. Урега
Старши треньор: В. Чебурин

СЪДИЯ: И. Кружляк (Словакия)
СТАДИОН: "Хювефарма Арена", Разград