Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Ковалайнен се готви за рали “Япония”

Бившият пилот във Формула 1 Хейки Ковалайнен уверено върви към рали титлата в Япония за този сезон. Хейки прекара последните години от пистовата си състезателна кариера в Япония, като до края на 2021 се състевана в Super GT - топ шампионатът на страната, а от началото на 2022 кара в японския рали шамипонат с Шкода Фабия на team Aicello.

Хейки и навигаторката му Сае Китагава имат пет победи в първите шест ралита този сезон и Ковалайнен може да спечели титлата още през септември, когато е следващият кръг - рали “Хокайдо”.

Ковалайнен обаче се цели в рали “Япония” - състезанието се завръща в календара на WRC и ще закрие сезона в световния шампионат между 10 и 13 ноември. За последно Япония беше част от календара на WRC през 2010 година.

“Със сигурност ще стане хубаво рали, което ще е много по-трудно от състезанията в японския шампионат - заяви Ковалайнен пред motorsport.com. - Искам да видим къде сме в това състезание, знам, че ще сме по-назад, въпросът е с колко. Япония е далеч, това ще е последен кръг от WRC, но се надявам да дойдат силни пилоти в WRC2, освен това ралито ще е на асфалт, което е добре за нас, така че ще е интересно.”

Ковалайнен обаче отчете и още едно нещо, с което ще трябва да се справи - в японския шампионат той кара с гуми на Dunlop, а в WRC се използват Pirelli, които ще изискват адаптация.

“Предвидили сме тест с гумите на Pirelli, за да се подготвим за рали “Япония”, но в момента не мога да кажа дали те ще дават по-добро сцепление от сликовете, с които караме сега”, допълни финландецът.

Миналата година Ковалайнен комбинира програмата си в Super GT с участие в японския рали шампионат, но кара в групата за автомобили с един двигателен мост и спечели титлата. Този сезон Хейки води с 46,2 точки пред втория в класирането - Норихико Кацута, бащата на пилота на Тойота в WRC Такамото Кацуто, като Норихито има 9 титли на Япония.

Ковалайнен допълни, че има вероятност да остане в японския рали шампионат и догодина, но също така обмисля и възможността да стартира и в отделни европейски ралита.

“Знам, че няма да стана световен рали шампион, дори няма да стана и шампион на Финландия, но се забавлявам с ралитата и се получава добре”, допълни Ковалайнен.