Един от най-перспективните състезатели в родния баскетбол - гардът Константин Тошков, бе гост в предаването "Интервюто на Sportal.bg" тази седмица. Бившият възпитаник на школата на БУБА и многократен шампион при подрастващите със столичната люпилня на таланти сподели, че в момента здравословното му състояние е много добро, след като се наложи да пропусне Европейското първенство за младежи в Дивизия "Б" поради дискова херния. 20-годишният плеймейкър не е спирал да води тренировъчен процес през лятото, като целта е да бъде напълно готов за предсезонната подготовка.
"Като цяло здравословното ми състояние в момента е много добро. Откакто си тръгнах от националния отбор не сме спирали да работим. Вярвам, че за началото на подготовката ще съм в перфектно състояние. Доста са полезни индивидуалните ми тренировки с Теди Буков, защото това е времето, в което ние трябва да работим повече и да напредваме. Наблягаме доста на работата с краката, оправяме различни неща в техниката на стрелбата, в движенията. Това е много полезно, защото после това ми дава предимство да го ползвам в играта си. Също така кондиционно работя с Димитър Гатев. Много съм доволен, тренировките при него са страхотни. Работим за заздравяването на задната верига - за гърба и за хернията. Смятам, че с тях двамата нещата се получават доста добре засега", отбеляза Тошков.
В негово отсъствие младежкият национален отбор не успя да си спечели промоция за Дивизия "А", завършвайки на седмото място в крайното класиране. Селекцията на Георги Младенов потегли ударно с две поредни победи в своята група, но след това бе елиминирана от битката за медалите заради поражение от Финландия с 64:67, в мач, в който "лъвчетата" изпуснаха 14 наказателни удара.
"Доста добре тръгнахме. Имах едно усещане, че ще завършим Европейското по доста добър начин. Аз лично смятам, че можехме да се наредим по-напред. Мога да кажа няколко думи за мача с финландците, който беше от най-голямо значение. Големият брой изпуснати фаулове бяха с основна роля за крайния резултат. Няма как с толкова много изпуснати наказателни удари да очакваме друг развой на мача. В крайна сметка искам да поздравя момчетата и да ги похваля за цялата борбеност през целия турнир. В нито една секунда не се отказаха и не наведоха глава, а напротив - биха се докрая", каза баскетболистът.
Тошков изброи имената и на хората, които са оказали най-сериозно влияние върху превръщането му в професионалист на и извън паркета.
"Със сигурност трябва да започна с Емилия Кръстева - тя е треньор, на който дължа абсолютно всичко до този момент. Чувствам я като майка. Тя запали искрата в мен в ранна детска възраст. След това преминах през Ивайло Желев, в националния отбор бях с Ицо Стоянов и Теди Буков. Това ми беше първия национален отбор и затова го споменавам, защото там научих доста неща от тях двамата. След това минах през Мануел Марков, на който също дължа много големи заслужи. И, разбира се, кондиционно на Костадин Германов, с когото работих допреди една година и вече работя с Димитър Гатев", заяви бившият играч на Левски.
През миналото лято младежкият национал реши да смени клубната си принадлежност и да напусне Левски в посока Ямбол. Гардът изигра 29 мача с екипа на ямболии по българските терени, като остави срещу името си средно по 6.5 точки и 2.8 асистенции за по 23 минути на двубой.
Константин Тошков се разделя с Ямбол
"След Левски исках да отида някъде, където да изляза от комфортната си зона. Аз съм софиянец и лично на мен ми беше комфортно да бъда в отбор като Левски, защото не изпитваш никаква трудност. Отидох в Ямбол, защото смятам, че беше време да тръгна по път, по който да имам повече игрово време и да имам роля в отбора. Миналият сезон за мен беше много полезен, защото това беше едно начало на моята кариера, нещо като първата ми стъпка", доволен е шампионът със "сините" от 2020-а.
Отделихме време и на скорошната позиция на отбора на Спартак Плевен, който разкри, че на предстоящото Общо събрание на НБЛ ще бъде предложено намаляване на бройката българи, които да се състезават едновременно на паркета - от двама на един за новия сезон. Ето какво бе мнението на Тошков по темата:
Спартак Плевен: Задкулисно и антибългарско решение предстои да бъде предложено на ОС на НБЛ
"Като цяло смятам, че е по-добре да има повече българи на терена. Младите играчи като нас, дори и по-опитните, трябва да взимат игрово време. През миналата година бяха трима чужденци, сега искат да го направят четирима. Това означава, че ще има по-малко българи. Според мен това не е окей, моето мнение е, че е по-добре да има повече българи, за да се развиват младите таланти", отсече софиянецът.
Какви са очакванията на талантливия плеймейкър за предстоящото участие на България на ЕвроБаскет 2022, както и цялото интервю с него може да намерите в прикачения видеоклип.
Снимки: Владимир Иванов