Поучер завърза битката за титлата във Формула 2 с прекрасна победа в Унгария

Тео Поучер стопи цели 23 точки от преднината на Фелипе Другович в генералното класиране във Формула 2, след като спечели основната надпревара от десетия уикенд за годината, който се проведе в Унгария. За него това е трети успех през годината, като и трите му победи са дошли в неделните състезания, като освен на „Хунгароринг“ той спечели още на „Сахир“ в Бахрейн и на „Имола“ в Италия.

Френският пилот на АРТ стартира от четвъртото място и още в първите завои се изкачи до втората позиция зад Маркус Армстронг, който бе на втората позиция на стартовата решетка. Новозеландецът обаче загуби водачеството по време на спирането си в бокса, което той стори в края на осмия тур.

Точно в този момент Поучер и Аюму Иваса също влязоха за смяна на гуми, но техните боксове бяха по-рано в алеята пред боксовете, докато този на Армстронг и Хайтек бе последне преди изхода. Това задължи механиците на Хайтек да задържат своя пилот, за да се избегне опасно връщане на пистата, но именно това позволи на Поучер и Иваса да го изпреварят.

В последнствие Иваса и Армстронг загубиха по едно място и от Енцо Фитипалди, който направи чудовищен първи стинс с меките гуми, в които той остана на пистата цели 10 обиколки. В тези два допълнителни тура бразилецът наложи много високо темпо, което му позволи да прескочи не само Иваса и Армстронг, но и своя сънародник Другович, който се движеше четвърти в първия стинт.

Пилотът на МП Моторспорт първи спря в седмия тур, но това се оказа грешната стратегия, тъй като до финала той остана без гуми, което позволи на Фредерик Вести, Юри Випс, Лиам Лоусън и Ричърд Вершоор да го изпреварят в последните обиколки. Вести, Випс и Лоусън бяха пилоти, които заложиха на алтернативната стратегия с дълъг първи стинт с медиум, след което кратък, но много бърз финален стинт със софт.

Това позволи на Вести и Випс да завършат четвърти и пети, зад Поучер, Фитипалди и Иваса, който финишира трети, въпреки че потегли от полпозишън. Шести на финала остана Армстронг, а зад него в зоната на точките финишираха още Лоусън, Вершоор, Другович и Логан Сарджънт. Американецът също бе с алтернативната стратаегия и имаше страхотна битка с Другович в последните обиколки, но в нея бразилец приложи много добра защита и запази деветото си място.

По този начин неговата преднина от върха в генералното класиране бе стопена до 21 точки преди Поучер и 61 пред Сарджънт, който спечели само една точка на „Хунгароринг“, след като отпадна вчера, а днес бе десети.

До края на сезона във Формула 2 остават още четири кръга, като първите три от тях ще бъдат в три поредни седмици на пистите „Спа“, „Зандвоорт“ и „Монца“. Началото на тази серия ще бъде в Белгия със състезанията на 27 и 28 август. Освен трите европейски трасета керванът на Формула 2 ще посети и пистата „Яс Марина“ в Абу Даби за две надпревари на 19 и 20 ноември.

Снимки: Gettyimages