Ботев (Пловдив) отпадна от Европа, след като не си повярва достатъчно срещу АПОЕЛ

Отборът на Ботев (Пловдив) отпадна от тазгодишното издание на европейските клубни турнири. "Канарчетата" загубиха с 0:2 при гостуването си на АПОЕЛ (Никзоия) в мач реванш от втория квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Преди седмица двубоят в София завърши 0:0 и така пловдивчани си тръгват от турнира.

Ботев игра равностойно срещу кипърския гранд, който по никакъв начин не показа, че е кой знае колко по-класен от българския тим. Само липсата на увереност и повече самочувствие може би лишиха "канарчетата" от по-добра развръзка. Първото попадение падна в последната минута на първата част, когато рикошет в ръката на Виктор Генев след шут на Исам Шеабаке и така донесе успеха на домакините. В края на мача пък Йоргос Ефрем удвои след шут от пряк свободен удар.

Наставникът на Ботев Азрудин Валентич направи само една промяна в стартовия състав в сравнение в първия двубой. На мястото на Дилан Мертенс в игра днес от първия съдийски сигнал е Точукво Нади. Така на вратата на "канарчетата" застана Хидает Ханкич. В защитата бе тройката Виктор Генев, Самуел Супрайен и Роберто Пунчец. Като халф-бекове бяха Па Конате отляво и Николай Минков отдясно. В халфовата линия бяха Реда Рабей, Точукво Нади и Джеймс Ето'о, а в нападение си партнираха Мохамед Бархими и Емануел Току.

Агитка от около 100 души подкрепя Ботев в Никозия

В началните минути на мача домакините наложиха натиск, но не успяха да стигнат до сериозни опасности пред Ханкич. Ботев отговори с опасно центриране, при което последва разбъркване, но нямаше кой да нанесе решителен удар.

В 27-ата минута Ботев можеше да открие резултата. Емануел Току получи топката по диагонал в наказателното поле, но ударът му мина покрай гредата.

В 36-ата минута дойде най-опасното положение до този момент в двубоя. Мариус Илия бе изведен сам срещу Ханкич, но вратарят на българите спаси с една ръка. След това пък бранител на Ботев бе на правилното място, за да изчисти последвалото подаване.

В последната минута на първата част Ботев имаше нещастието да допусне гол във вратата си. Удар на Исам Чеабаке се отклони в ръката на Виктор Генев и влезе във вратата на Ханкич.

В началните минути на втората част българите бяха по-активният тим и имаха инициативата. Това обаче не доведе до чисти положения пред Белец.

В 75-ата минута влезлият като резерва Мартин Секулич можеше да изравни, след като получи добър пас от Брахими, но се засуети и не успя да отправи добър удар по посока на вратата. Малко по-късно отново нападателят бе близо до гола, но ударът му с левия крак мина на сантиметри над гредата.

В даденото от съдията продължение АПОЕЛ стигна до втори гол. Резервата Ефрем изпълни добре пряк свободен удар на границата на наказателното поле и така подпечата продължаването на своя тим. Ботев пък се завръща в България и ще се концентрира в родния шампионат.

АПОЕЛ 2:0 Ботев (Пловдив)
1:0 Чеабаке (45)
2:0 Ефрем (90)

Състави:
БОТЕВ: 13. Ханкич, 4. Генев, 18. Супрайен, 44. Пунчец, 3. Конате, 17. Минков, 21. Нади, 22. Рабей, 15. Ето'о 10. Току, 9. Секулич
АПОЕЛ: 27. Белец, 3. Ферари, 2. Каро, 15. Креспо, 14. Чебаке, 19. Илия, 6. Даушвили, 21. Теодору, 44. Сарфо, 20. Гомес, 77. Ндонгала
Начало: 20:00 часа
Стадион: "ГСП"
Съдия: Мортен Крог, Дания