Balkan Grand Prix 6

Нелеп автогол в последните секунди вгорчи завръщането на Спартак пред пълните трибуни във Варна

След 13-годишно чакане Спартак (Варна) най-сетне отново изигра мач в елита на българския футбол, макар и да не постигна резултата, който искаше. В двубой от първия кръг на новия сезон в efbet Лига “соколите” загубиха с 0:1 срещу Славия на стадион “Спартак” в морската ни столица. Феновете на варненския тим отдавна очакваха този мач и логично трибуните бяха почти изпълнени. Иначе срещата премина на високо темпо, но почти без голови възможности. Славия бе тимът, който повече държеше контрола на топката и беше малко по-опасен. Единственото попадение падна в 93-ата минута, когато бившият футболист на Черно море Сами Ел Анаби си вкара куриозен автогол, след като първоначално топката се отклони в страничния стълб, а след това в корема на бранителя и влезе във вратата на Дичевски.

Тодор Стойков гледа на живо завръщането на Спартак (Варна) в елита

Двубоят започна равностойно, но първата по-сериозна ситуация дойде в 8-ата минута, когато Ради Кирилов подаде към Тони Тасев и той стреля от границата на наказателното поле в аут. После обаче се видя, че Кирилов е бил в засада и дори да беше паднал гол, той нямаше да бъде признат. 2 минути по-късно объркани действия в отбраната на домакините пратиха топката в краката на Ахмедов, който се обърна с лице към вратата и стреля от разстояние, но отново неточно.

24 Спартак (Варна) - Славия

В 20-ата минута Ради Кирилов проби добре отляво, премина покрай защитник на Спартак и от малък ъгъл шутира, но Дичевски спаси. Няколко секунди по-късно Руслан Черненко стреля опасно от пряк свободен удар, но Вуцов успя да избие.

В 29-ата минута Иван Минчев опита също късмета си от далечно разстояние, но и този път неточно. Въпреки високото темпо на игра чисти стопроцентови положения липсваха. В 40-ата минута Виктор Митев шутира извън наказателното поле, но в аут.

Към края на полувремето дойде и най-чистото положение досега в срещата. След близо 3-минутно разиграване Ради Кирилов върна назад към Людовик Соарес, който отправи меко центриране в наказателното поле. Там кълбото достигна до Ахмедов, който стреля опасно с глава, но Дичевски изби. Така двата тима се оттеглиха при резултат 0:0 на почивката.

"Соколите” започнаха по-аткивно второто полувреме и натиснаха своя противник, в търсене на откриване на резултата. Първото по-опасно положение дойде в 55-ата минута, когато след корнер топката беше центрирана в наказателното поле, Никола Борисов отклони, а Янчо Андреев стреля от воле. Ъгълът обаче се оказа прекалено малък и капитанът на варненци я прати в аут.

Агитка на Славия вика за момчетата на Заги на "Коритото"

След силните минути на Спартак последва натиск на Славия след 60-ата минута, който обаче не доведе до нищо интересно. В 74-ата минута дойде неприятен момент за отбора на Васил Петров, след като Велислав Боев се свлече на земята и направи знак за смяна. Така на мястото на левия бек за “соколите” в игра се появи Проспер Менди.

В 93-ата минута обаче дойде малшансът за домакините от Варна. След като “соколите” се опитаха да организират последна атака във финалните секунди, “белите” отнеха топката и пуснаха дълъг пас напред към Ертан Томбак. Юношата на Черно море остана очи в очи с вратаря Дичевски и прокара топката покрай него, но нацели страничния стълб. След това кълбото стигна обаче се отклони от корема на Сами Ел Анаби, който без да иска вкара топката в собствената си врата.

В следващия кръг Спартак пътува до София, където следва тежко гостуване на “Герена” срещу Левски, докато на Славия предстои нова визита на Варна срещу Черно море.

СПАРТАК 0:1 СЛАВИЯ

0:1 Сами Ел Анаби (93) - авт.

Стартови състави:

Спартак: 21. Иван Дичевски, 2. Велислав Боев, 22. Сами Ел Анаби, 19. Никола Борисов, 17. Цветан Илиев, 51. Илкер Будинов, 13. Руслан Черненко, 10. Янчо Андреев, 24. Лиандро Мартис, 11. Виктор Митев, 30. Божидар Васев

Славия: 21. Светослав Вуцов, 3. Ертан Томбак, 23. Емил Виячки, 55. Константин Чешмеджиев, 4. Людовик Соарес, 88. Тони Тасев, 93. Кемело Нгуена, 73. Иван Минчев, 7. Йон Бакеро, 10. Радослав Кирилов, 9. Ахмед Ахмедов

Снимки: Борислав Цветанов