Армада вдигна титлата в Четвърта дивизия след изумителен обрат

Армада покори върха в Четвърта дивизия на НАЛБ! В дебютния си сезон в първенството "танкистите" спечелиха шампионската титла, благодарение на успех с 2-1 във финалната серия срещу Аутбрейк. Възпитаниците на Николай Николов седнаха на златния трон след победа с 81:75 чрез продължение в един от най-епичните решителни мачове за златото в историята на НАЛБ.

Армада изглеждаше готов да приеме поражението още в редовното време, тъй като в самия край на финалната четвърт отборът губеше с 65:69. В последното си нападение за периода обаче капитанът на тима Димитър Любенов показа хладнокръвие и отбеляза невероятна тройка, при която бе и фаулиран. Лидерът на Армада не сбърка от наказателната линия и изпрати мача в продължение при 69:69.

Отборът на Армада не можеше да си мечтае за по-силно начало на двубоя, като още в средата на първата четвърт преднината на "танкистите" набъбна до двуцифрените размери. Това стана факт чрез серия от 10 безответни точки в актива на символичните гости, които се сдобиха със солиден 15-точков аванс към края на откриваща част - 11:26. След това обаче тимът на Аутбрейк се позакрепи и успя да намери себе си, като най-силните минути на първенците от редовния сезон предстояха.

Момчетата на Христо Каменов се представиха стабилно във втората четвърт, в която затегнаха защитата си и скъсиха своя дефицит до само една точка на полувремето при 33:34. В третия период отборът на Армада отново успя на два пъти да се отскубне напред с аванс от осем точки, но и в двата случая опитите им се оказаха безуспешни. Баскетболистите на Аутбрейк наваксаха целия обем на своя пасив, а тройка на Росен Динчев донесе първата им преднина в мача при 50:49. В крайна сметка капитанът на Армада Димитър Любенов възстанови равенството при 53:53 преди началото на последната четвърт.

В първата половина от финалния период двата тима се надлъгваха, но тимът на Аутбрейк сякаш бе по-свежият и след кошове на Маргарит Рунев, Александър Христов и Росен Динчев разликата в резултата стигна осем точки в полза на символичните домакини при 66:58. Виктор Аргиров и Георги Наумов помогнаха на "танкистите" да се закачат за своя съперник при 68:63 преди навлизането в оказалата се епична последна минута от редовното време.

Двата тима пропиляха по няколко възможности да променят резултата, като при оставащи около осем секунди до финалната сирена Петър Петров скъси дефицита на Армада на три точки при 68:65. Веднага след това Пламен Бауренски вкара първия си наказателен удар, но пропусна втория, което даде шанс на Армада да развие бърза атака и да се моли за чудо. Именно това се случи, тъй като в заключителните шест секунди от редовното време капитанът Димитър Любенов успя да отбележи тройка плюс наказателен удар, изпращайки мача в продължение при 69:69.

В допълнителните пет минути Армада вече натрупа самочувствие, като чрез седем бързи точки от страна на Петър Петров "танкистите" поведоха със 72:79 и вече поеха тотален контрол върху събитията на паркета. Контрол, който не бе изпуснат до финалната сирена, прозвучала при краен резултат 75:81 в полза на момчетата на Николай Николов.

Любенов бе най-полезен за триумфа на Армада с 26 точки, 12 асистенции и 7 откраднати топки. Петър Петров наниза 19 точки и също открадна топката 7 пъти, Георги Банчев завърши с 13 точки и 6 борби, а Виктор Аргиров и Георги Наумов се разписаха с по 10 точки всеки, като вторият овладя и 20 борби.

Росен Динчев бе над всички за Аутбрейк с 32 точки и 18 борби. Капитанът Александър Христов допринесе с 19 точки, 14 овладени топки и 5 откраднати такива, а Маргарит Рунев добави 10 точки.