ФитСпо пречупи Стрийт Бенгърс и се доближи до втори пореден шампионски триумф

Защитата на титлата в Първа дивизия на НАЛБ е все по-близо за ФитСпо Баскет. Действащите шампиони си осигуриха преднина от 1-0 във финалната серия срещу Стрийт Бенгърс-Даро Части, след като триумфираха в мач №1 с крайното 91:82 (16:24, 23:15, 28:23, 24:20) в "Уинбет Арена" в столицата. В серията се играе до две победи от общо три срещи, като вторият двубой е планиран за неделя от 17:00 часа.

Баскетболистите на ФитСпо се нуждаеха от известно време, за да свикнат с темпото на игра в сблъсъка. От другата страна пък отборът на Стрийт Бенгърс летеше по паркета в откриващите две-три минути, в които записа серия от 0:10 в актива си. Първите две точки за шампионите бяха отбелязани от притеклия се на помощ на своя тим гард Милен Дудев, за когото това бе първо участие в тазгодишните плейофи. Лидерът на символичните гости Даниел Запрянов обаче продължаваше да движи отбора си напред, като авансът на Бенгърс скочи до цели 14 точки при 3:17.

Във втората половина от първата четвърт ФитСпо живна в офанзивен план и до края на периода успя да скъси дистанцията между двата тима на осем точки при 16:24. Запрянов и Минко Цветанов възстановиха двуцифрената преднина на играчите в сиво-черно, но след това няколко грешки и пропуснати възможности от тяхна страна позволиха на Иван Илчев и Георги Бързаков да свалят дефицита на шампионите до пет точки при 23:28. По-опитният тим на ФитСпо продължаваше да се държи изключително близо до своя съперник в минутите до края на първото полувреме, а чрез отлични изяви на Дудев и Георги Бързаков стана факт и смяна на водачеството №1 в мача при 39:37 във финалните акорди на четвъртината. В крайна сметка центърът на Бенгърс Асен Попов върна паритета на таблото, фиксирайки крайното 39:39 след откриващите 20 минути игра.

Второто полувреме стартира с мълниеносни четири безответни точки от страна на Дудев, които бяха продължени и от тройка на Теодор Александров, за да бъде оформена серия от 7:0 в полза на ФитСпо, чрез която символичните домакини излязоха напред при 46:39. Иван Илчев и Иван Паничерски вдигнаха аванса на "червено-белите" на девет точки при 54:45, преди Даниел Запрянов и Кристиян Георгиев да отговорят от другата страна, комбинирайки за нова серия от седем поредни точки, този път за Стрийт Бенгърс - 54:52.

Претендентите за първа титла в своята история обаче така и не успяха да откраднат преднината отново, тъй като действията в офанзивен план на техните съперници оставаха неразгадеми за защитата им. Пробив на Стефан Караганев възстанови осемточковия аванс на ФитСпо при 67:59, след което тройка на Георгиев сложи точка на третата четвърт при резултат 67:62.

Първата половина от последната четвърт се оказа решаваща за крайния изход на двубоя. Кристиян Георгиев отново се отличи с перфектна стрелба от далечно разстояние за 71:67, но след това шампионите регистрираха унищожителна серия от 11 последователни точки, чрез която се измъкнаха напред в резултата с най-голямата си разлика до момента - 15 при 82:67. До края на двубоя Бенгърс се опитаха да се закачат за своя опонент, но безуспешно. Георги Бързаков и компания затвориха мача по шампионски, за да си заслужат преднина в серията след 91:82 в мач №1.

Бързаков завърши като най-резултатен за ФитСпо Баскет с 26 точки и 6 борби. Милен Дудев даде искрата за тима си при своето завръщане с 22 точки и 8 асистенции, като той бе единственият играч на шампионите, който изигра пълните 40 минути от срещата. Иван Илчев се разписа с 12 точки и 7 борби, а Стефан Караганев прибави 10 точки от резервната скамейка.

Даниел Запрянов и Кристиян Георгиев нанизаха по 27 точки за Стрийт Бенгърс, като и двамата овладяха по 7 борби. Капитанът на тима Асен Попов се отличи с дабъл-дабъл от 18 точки и 13 борби.

Снимки: Sportal.bg