Ще видим ли най-после нещо различно?

Довечера националният отбор на България излиза срещу Грузия във втория си мач от Лигата на нациите. Нашите стартираха с домакинско равенство срещу Северна Македония (1:1) и сега победата е без алтернатива, ако искаме да се борим за първото място. Грузинците са амбицирани да си тръгнат поне с точка от Разград, след като преди няколко дни разгромиха аутсайдера в групата Гибралтар с 4:0.

В исторически план имаме предимство срещу този съперник. От изиграните 6 мача "трикольорите" са спечелили 4, веднъж сме завършвали наравно и веднъж победата е за Грузия. Преди по-малко от година грузинците ни гостуваха в контрола в София и ги сразихме с 4:1. Головете за състава на Ясен Петров отбелязаха Тодор Неделев, Димитър Илиев, Спас Делев и Андреа Христов.

Двубоят със Северна Македония показа, че трудно можем да говорим за какъвто и да е напредък на националните. Красивата комбинация между Тодор Неделев и Кирил Десподов, завършила с гол на крилото на Лудогорец, беше единственият светъл лъч в представянето на отбора. След това българите доброволно дадоха инициативата на съперника и изобщо не поглеждаха към вратата на Столе Димитриевски. В няколко ситуации късметът ни покри, но в началото на втората част Милан Ристовски изравни.

Факт е, че тимът ни игра с необясним страх, независимо от това, че беше домакин и поведе рано в резултата. Липсата на самочувствие и желание топката да бъде разигравана, вместо просто да се изритва по-далеч от вратата ни, е сериозен проблем. Факт е, че Северна Македония разполага с няколко качествени единици в средата на терена, но не е отбор, който може да доминира толкова категорично, ако съперникът действа уверено и организирано. А ние не видяхме нищо подобно, като изключим сравнително стабилната защита.

В продажба са билетите за мача на националите с Грузия

Срещу Грузия със сигурност ще има няколко промени в стартовите 11. Очаква се под рамката да застане Светослав Вуцов, а на десния фланг на защитата Едисон Йорданов да замени Иван Турицов. Останалите в отбрана ще са Антон Недялков и братята Христови. Няма да е изненада, ако в средата на терена видим от първата минута Георги Костадинов, Доминик Янков и Илиян Стефанов вместо Филип Кръстев, Неделев и Георги Миланов. Ивайло Чочев единствен от халфове беше на ниво в четвъртък и ще е титуляр и днес. Атаката този път ще поведе Мартин Минчев.

Гостите ще разчитат най-вече на звездата си Хвича Кварацхелия, който вкара един от головете срещу Гибралтар. Той ще действа зад централния нападател Георгес Микаутадзе, а другият офанзивен футболист в състава на Вили Саньол ще е Гиорги Чакветадзе. Защитата на грузинците ще е съставена от трима, а на вратата ще е опитният Гиорги Лория.

Мачът на "Хювефарма Арена" започва в 21:45 часа, а съдия ще е италианецът Фабио Мареска.

Следващата среща на България е на 9 юни като гост на Гибралтар.

Снимки: Sportal.bg