Чехия дебютира сред най-добрите с победа

Чехия надви с 2:1 Швейцария в мач от група 2 в Лига "А" на Лигата на нациите. Автогол на Джибрил Соу донесе успеха на домакините, които дебютираха в най-елитната дивизия на турнира. Другото попадение за тях беше дело на Ян Кухта, а за Швейцария се разписа Ноа Окафор. Отборът на Мурат Якин трябва да съжалява, защото създаде голям брой положения, но в крайна сметка си тръгна победен от Прага.

Преди този мач чехите направиха 1:1 с Уелс в контрола през март, а няколко дни по-рано загубиха с 0:1 от Швеция и се простиха с шансовете си за класиране на Мондиал 2022. На финалите в Катар обаче ще играе Швейцария. "Кръстоносците" не допуснаха нито едно поражение в квалификациите и оставиха след себе си Италия

Селекционерът на Чехия Ярослав Шилхави заложи на трима нападатели в лицето на Якуб Янкто, Ян Кухта и Адам Хложек. Заради контузия го нямаше голмайсторът на отбора Патрик Шик.

Швейцарците започнаха в атака с Брийл Емболо и Ноа Окафор, а по двата фланга им помагаха Джибрил Соу и Рубен Варгас.

Първият шанс за гол се откри пред гостите, но Томаш Вацлик спаси удара на Варгас. Чешкият страж се намеси добре и след шут на Емболо, който получи добър пас от Рикардо Родригес. В 11-ата минута Чехия поведе с гол на Кухта. Тъч по левия фланг на атаката на домакините завари швейцарците неподготвени. Нико Елведи пропусна топката, а Фабиан Шер не можа да поправи грешката му и Кухта отблизо се разписа за 1:0.

В средата на полувремето Янкто имаше отлична възможност да удвои преднината на Чехия, но не можа да преодолее Ян Зомер. Малко по-късно най-опасният футболист на домакините отново шутира опасно, но Зомер внимаваше. В 44-ата минута минута защитата на чехите се провали и позволи на Окафор с мощен удар да възстанови равенството. Напречната греда също помогна на нападателя РБ Залцбург да се разпише.

"Кръстносците" стартираха по-силно и през второто полувреме, но Варгас пропусна от няколко метра след добро подаване на Джибрил Соу. Домакините отговориха с хубава флангова атака, завършила с много неточен удар на Хложек. В 58-ата минута Янкто центрира, топката се отби от Соу и това заблуди Зомер, който само проследи пътя на кълбото към мрежата.

Швейцария взе инициативата след нелепо получения гол. В 66-ата минута Емболо намери Видмер, но Вацлик пак спаси. След корнера Фабиан Шер скочи най-високо и отправи удар с глава на сантиметри от гредата. Малко по-късно и Емболо беше спрян от чешкия страж. В края на редовното време пропуск направи Гранит Джака, а буквлано в последните секунди Харис Сеферович от няколко метра стреля в страничната мрежа.