Олимпийският шампион Финландия победи Чехия, Канада убедителна срещу Франция

Олимпийският шампион Финландия отнесе Чехия с 3:0 (2:0, 1:0, 0:0) в последната среща от група В на Световното първенство по хокей на лед и завърши като победител в този поток. Финландците ще играят на четвъртфинал срещу Словакия в Тампере на 26-и май.

Домакините не срещнаха сериозна съпротива от Чехия, а вратарят им Юси Олкинуора спаси 24 удара, за да регистрира суха мрежа. Йоел Армия, Сакари Манинен и Тони Раяла се разписаха в срещата. Първите две попадения паднаха в рамките на 7 минути в първата третина и предопределиха изхода от срещата.

В другата група А Канада се наложи над Франция със 7:1 (2:0, 2:0, 3:1) и зае 3-ата позиция там. Техният следващ съперник е Швеция. Словакия и Дания завършиха с по 12 точки в групата, но словаците минават в следващия етап заради по-добър баланс от директните мачове.

Така след изиграването на всички мачове в групите станаха ясни и четирите мача от четвъртфиналите, както и класирането от 9-о до 16-о място. Още преди последния ден беше ясно, че Италия и Великобритания изпадат в по-долната Дивизия 1.

Пиер-Люк Дюбоа вкара два гола за Канада, а също така подаде и за още един. Дрейк Бадърсън пък изработи четири попадения. За канадците срещата с Швеция не навява добри спомени, тъй като само преди три месеца двата тима се срещнаха на същия етап на Олимпийските игри и скандинавците спечелиха с 2:0.

Дилън Казънс също се отличи с гол и пас, а останалите голове бяха на сметката на Максим Комтоа, Ерик О'Дел, Зак Уайтклоуд и Деймън Северсън.

Програма за четвъртфиналите, всички мачове са на 26-и май:
Германия – Чехия (Хелзинки, 16:20 часа)
Швеция – Канада (Тампере, 16:20 часа)
Швейцария – САЩ (19:20 часа в Хелзинки)Финландия – Словакия (19:20 часа в Тампере)