Тампа Бей на финал в Източната конференция в НХЛ

Шампионът от последните две години в Националната хокейна лига (НХЛ) Тампа Бей стигна до финал на Изток и през този сезон, след като спечели четвърта поредна победа над Флорида – този път с 2:0 на свой терен. Това ще бъде шесто участие на финал в Конференцията за този отбор в последните осем сезона. Така отборът на Тампа Бей чака в мача за титлата Каролина или Ню Йорк Рейнджърс.

Вратарят Андрей Василевски направи пореден силен мач и спаси 49 изстрела към мрежата си. Пат Маруун откри резултата шест минути след началото на третата част, а Ондржей Палат оформи крайния резултат на празна врата в последните секунди.

След леко превъзходство на Тампа Бей в първите две третини, дойде ред на малко изненадващ гол. Защитникът Зак Богосян стреля, но шайбата беше уловена от Маруун, който я вкара зад вратаря Сергей Бобровски. Така защитаващият титлата си отбор печели десета поредна плейофна серия и се присъедини към историята на Ню Йорк Айлендърс (19 поредни победи в елиминациите от 1980-1984) и Монреал, които пък имат две подобни серии (13 мача от 1975-1980 и 10 от 1955-1960). Само тези три отбора за момента имат 10 или повече поредни победи след редовния сезон.

Флорида пък станаха първия носител на наградата Президентс Трофи за шампион в редовния сезон, който отпада от действащ шампион в Лигата от сблъсъка между Едмънтън и Калгари, които се срещнаха през 1988-а година.

Колорадо е само на един успех от финал на Запад, след като се справи убедително с 6:3 над Сейнт Луис. Назем Кадри вкара три гола, в това число два във втория период, когато гостите обърнаха хода на срещата.

Ерик Джонсън и Дейвън Тейвс също се разписаха за победителите, а Мико Рантанен фиксира крайния резултат, вкарвайки на празна врата.

Дейвид Перон вкара два гола за домакините, като той откри резултата в 5:07 минута на мача след подаване на Павел Бухниевич. След това Перон намали на 2:4, а самият Бухниевич вкара своя гол за 3:4 33 секунди преди последната сирена за втората част.

През последния период обаче Кадри се развихри, за да оформи хеттрика си на фона на освиркванията от публиката. Той получи смъртни заплахи с расистки оттенък в социалните мрежи от феновете на Блус, които се разгневиха заради здравия сблъсък с техния вратар Джордан Бинингтън в третата среща. Но въпреки постоянните освирквания днес, той не се стресна и беше истински играч на мача.