Чехия победи САЩ на Световното по хокей на лед, Италия изпадна от елитната дивизия

Националният отбор на Чехия постигна четвърта победа в група "В" на световното първенство по хокей на лед във Финландия. В мач от шестия кръг чехите се наложиха с 1:0 (1:0, 0:0, 0:0) над състава на САЩ и го изпревариха на третата позиция в класирането, като така си осигуриха и класиране за четвъртфиналите.

Единственото попадение в мача падна осем минути след началото, когато се разписа Матей Блумел. За нападателя на Пардубице това е четвърти гол на турнира, като той има и четири асистенции.

До края на мача американските хокеисти хвърлиха всички сили в търсене на изравняването, но бяха отчаяни от безупречния страж на чехите Карел Веймелка, която направи 24 спасявания. Неговият колега Джеръми Суейман парира 15 шайби на американската врата.

Кръг преди края на груповата фаза Чехия има 13 точки, като изостава с три от лидера Финландия и с две от втория в подреждането Швеция. Тимът на САЩ е четвърти с 10 точки.

В група "А" стана ясно името на първия изпадащ отбор от елитната дивизия. Това е съставът на Италия, който загуби с 2:5 (1:2, 1:1, 0:2) от Казахстан. И за двата отбора това бе последен мач на финландска земя, като Италия завършва груповата фаза с едва една точка, докато Казахстан остана на предпоследното седмо място с три точки.

Къртис Валк, Валери Орехов и Алихан Асетов вкараха в първите две третини за Казахстан, като в откриващите два периода Италия стигна до два гола чрез Брендън МакНали и Диего Костнер.

В решителните 20 минути Казахстан вкара нови два гола, а техни автори станаха Роман Старченко и Никита Михаилис.

Вторият изпадащ от елитната дивизия ще стане ясен утре, когато в пряк спор за седмото и осмото място в група "В" един срещу друг излизат тимовете на Австрия и Великобритания.