Матей Казийски не стигна на Тренто! ЗАКСА триумфира за втора поредна година в Шампионската лига

Матей Кайзиски изигра отличен двубой, но не можа да помогне на своя клуб Трентино Волей (Тренто) да спечели за 4-и път Шампионската лига.

Възпитаниците на Анджело Ларенцети загубиха Суперфинала от полския ЗАКСА (Кендженджин-Козле) с 0:3 (22:25, 20:25, 30:32) в “Арена Стожице” в Любляна (Словения).

Полският тим победи Тренто и на финала на Шампионската лига през 2021 година с 3:1 в Болоня.

Така трентинци изпуснаха възможността да вдигнат трофея за втори пореден и общо трети път - през 2021 г. загубиха от полския шампион с 1:3 гейма, а през 2016 г. отстъпиха в драма на Зенит (Казан).

Волейболистите на Тренто и Матей Казийски имат 3 трофея във витрината си - от 2009, 2010 и 2011 година.

ЗАКСА защити титлата и спечели трети трофей за сезона - след титлата и Купата на Полша.

Победителят в Шампионската лига през 2021 година ЗАКСА поведе с 4:1 в началото на Суперфинала в Любляна. Дейвид Смит атакува в центъра и ЗАКСА поведе с 6:3. Матей Казийски атакува успешно и Тренто намали до 5:7. Матей Казийски атакува по блокадата за 8:8. Ас на Лукаш Качмарек и поляците поведоха с 11:8. Анджело Лоренцети взе прекъсване за Тренто. Страхотна игра в защита на Камил Семенюк даде възможност на Александер Сливка да направи 14:9. Александер Сливка отново игра технично от зона 4 за 16:12. Ас на Алесандро Микиелето намали резултата до 14:16. Джордже Крецу взе прекъсване за ЗАКСА. Блокаут на Матей Казийски срещу тройна блокада и равенство 16:16. Нова мощна атака на Матей Казийски от зона 4 и 17:17. Лукаш Камарек атакува трудна топка и поляците поведоха с 20:18. Чудесна атака по правата от зона 2 за Матей Казийски - 19:20. Камил Семенюк атакува успешно от зона 2 за 22:20. При 20:23 Анджело Лоренцети взе прекъсване за Тренто. Алесандро Микиелето съумя да намали до 22:23. Джордже Крецу взе прекъсване за ЗАКСА. Дейвид Смит изведе поляците до геймбол при 24:22. Блокада на Александер Сливка даде успеха на ЗАКСА в първата част с 25:22 след 32 минути игра.

Тренто поведе с 2:1 в началото на втората част след блокада на Сречко Лисинац. Успешна атака на Сречко Лисинац и 4:3. Страхотен пайп на Матей Казийски и 6:5. Блокаут на Матей Казийски и 8:6 за Тренто. Лукаш Качмарек изравни при 10:10. Камил Семенюк изведе ЗАКСА напред с 16:14. Камил Семенюк отново атакува успешно за 18:15. Матей Казийски отигра много трудна топка в атака и Тренто намали до 18:20. Изключителен пайп на Матей Казийски 19:21. Александер Сливка изведе ЗАКСА до 23:19. още една успешна атака на Александер Сливка и геймбол за поляците при 24:19. Лукаш Качмарек заби последната точка във втората част с 25:20.

Волейболистите на Тренто поведоха със 7:6 в началото на третата част. Полските волейболисти обърнаха резултата до 9:8. Матей Казийски изравни при 9:9. Лукаш Качмарек атакува в аут и Тренто поведе с 10:9. Ас на Марко Подрасчанин - 11:9.  Джордже Крецу побърза да вземе почивка за ЗАКСА. Матей Казийски атакува мощно за 12:11. Перфектна блокада на Даниеле Лавиа и 15:13 за Тренто. Блокада на Лукаш Качмарек спря атака на Алесандро Микиелето за 16:16. Втора поредна блокада на Лукаш Качмарек спря атака на Алесандро Микиелето и ЗАКСА поведе със 18:17. Камил Семенюк даде аванс от 21:19 на поляците. Тренто успя да поведе с 22:20 след отлична серия на начален удар на Рикардо Сбертоли. Александер Сливка изравни при 22:22. Алесандро Микиелето атакува успешно праз троен блок и Тренто стигна до геймбол при 24:23. Сречко Лисинац сгреши началния удар - 24:24. Камил Семенюк атакува мощно от зона 4 и мачбол за ЗАКСА при 25:24. Анджело Лоренцети взе прекъсване за Тренто. Перфектен пайп на Матей Казийски и равенство при 25:25. Камил Семенюк атакува в аут и ново равенство при 26:26. Камил Семенюк изведе полския първенец до нов мачбол при 28:27. Матей Казийски изравни при 28:28. Александер Сливка игра по блокадата за 30:29. Камил Семенюк донесе успеха на ЗАКСА с 32:30 в третата част с 3:0 гейма в мача.

Матей Кайзиски стана най-резултатен за Тренто с 16 точки (57% ефективност в атака, 11% перфектно и 44% позитивно посрещане - +10).

Алесандро Микиелето добави още 13 точки (1 ас, 3 блока, 32% ефективност в атака, 21% перфектно и 43% позитивно посрещане - +8).

За ЗАКСА над всички бе Камил Семенюк, който заби 27 точки (1 блок, 74% ефективност в атака, 29% перфектно и 46% позитивно посрещане - +18).

Лукаш Качмарек добави още 13 точки (2 блока, 33% ефективност в атака - +7).

Дейвид Смит добави още 10 точки (1 ас, 1 блок, 89% ефективност в атака - 38).

ТРЕНТИНО ВОЛЕЙ, ТРЕНТО (ИТАЛИЯ) - ЗАКСА, КЕНДЖЕНДЖИН-КОЗЛЕ (ПОЛША) 0:3 (22:25, 20:25, 30:32)
ТРЕНТО: Рикардо Сбертоли 1, Даниеле Лавиа 6, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 16, Алесандро Микиелето 13, Сречко Лисинац 9, Марко Подрасчанин 5 - Юлиан Ценгер-либеро (Джулио Пинали, Вуут Д’Хеер)
Старши треньор: АНДЖЕЛО ЛОРЕНЦЕТИ
ЗАКСА: Марчин Януш, Лукаш Качмарек 13, Камил Семенюк 27, Александер Сливка 7, Дийвид Смит 10, Кжиштоф Рейно 3 - Ерик Шоджи-либеро (Бартоломей Клут)
Старши треньор: ДЖОРДЖЕ КРЕЦУ.