Жабер и Мугуруса напуснаха "Ролан Гарос"

Първата изненада в женската надпревара на "Ролан Гарос" стана факт, след като тунизийката Онс Жабер загуби сензационно още на старта на турнира от полякинята Магда Линет - 6:3, 6:7 (4), 5:7.

Жабюр бе смятана за една от фаворитките на турнира, след като спечели турнира в Мадрид и игра финали в Рим и Чарлстън. Тунизийката спечели сравнително лесно първия сет за 37 минути, но 30-годишната Линет, която е на 56-а позиция в световната ранглиста, вдигна нивото на играта си. Тя имаше само една победа над Жабюр от 4 мача, и то от далечната 2013 година. Полякинята успя да спаси 4 точки за пробив във втория сет и стигна до тайбрек, който спечели. След това взе и мача с методичната си игра.

"Имала съм много тежки мачове с Онс, миналата година загубих от нея в третия кръг и знаех колко трудно ще бъде", каза Линет след успеха. "Тя играе толкова добра напоследък. Знаех, че трябва да съм концентрирана върху всяка точка и да я накарам да се чувства неудобно. Щастлива съм, че успях да се боря за всяка топка", добави полякинята.

В друг мач от първия кръг естонката Кая Канепи победи испанката Гарбине Мугуруса с 2:6, 6:3, 6:4 в мач, продължил 2 часа и 8 минути. Канепи загуби първия сет от десетата в света и падаше с 0:2 във втория, когато обаче успя да подобри играта си да направи два поредни пробива и да изравни сетовете. Третият сет бе най-оспорван, но естонката спечели решаващия девети гейм за 5:4, правейки пробив, а след това го затвърди, като взе сервиса си и затвори мача. Тя имаше 100-процентова успеваемост при точките на мрежата - 9 от 9.

В един от ранните мачове за деня румънката Сорана Кърстя се наложи лесно над германката Татяна Мария с 6:3, 6:3 за малко повече от час.