Ливърпул се размина с квадрупъла, но все още има за какво да се бори

Ливърпул победи с 3:1 Уулвърхамптън на „Анфийлд“ в последния си двубой от Премиър лийг за сезона, но въпреки че мърсисайдци събраха 92 точки, останаха на второ място, тъй като шампионът Манчестър Сити завърши с една повече. Двубоят не бе никак лек за „червените“, които се оказаха изоставащи в резултата още в третата минута, когато Педро Нето даде аванс на гостите. Садио Мане изравни в 24-тата, но след това домакините дълго време изпитваха трудности да стигнат до обрат. По това време лидерът Манчестър Сити изоставаше в резултата срещу Астън Вила, но играчите на Юрген Клоп не успяваха да поставят под по-голямо напрежение „гражданите“, вкарвайки по-рано втори гол. След като Сити обърна резултата срещу Астън Вила и поведе с 3:2, тогава и Ливърпул направи своя обрат. В 84-тата минута Мохамед Салах направи 2:1 с 23-тия си гол в Премиър лийг през този сезон, а в самия край Андрю Робъртсън оформи крайния резултат. Сега Ливърпул насочва вниманието си към финала на Шампионската лига след седмица, в който мърсисайдци ще се борят за трети трофей през този сезон.

Юрген Клоп, който със сигурност мисли и за предстоящия финал в Шампионската лига срещу Реал Мадрид, бе направил цели седем промени в сравнение със състава от двубоя със Саутхамптън, в който германецът бе заложил на доста резервни футболисти. Голямата новина бе, че Мохамед Салах, който се бори с Хюн-Мин Сон за голмайсторския приз в Премиър лийг, остана на пейката за началото. Там бе и Вирджил ван Дайк, а Фабиньо дори не попадна в групата. Александър-Арнолд, Робъртсън, Тиаго, Кейта, Хендерсън, Диас и Мане се завърнаха сред титулярите.

Бруно Лаже предприе три корекции от провала срещу Норич. Жозе Са се завърна на вратата на Уулвърхамптън. Раян Аит-Нури и Леандер Дендонкер също стартираха.

Двубоят започна шокиращо за домакините. В третата минута Конате „увисна“ при едно дълго подаване на Са. Топката стигна до Хименес, който много добре центрира към далечната греда, където Нето засече отблизо, давайки аванс на „вълците“.

В десетата минута Диас получи много добро извеждащо подаване от дълбочина, но не успя да нанесе добър удар, а и Са връхлетя върху него. Имаше контакт между двамата, но топката вече бе далеч. ВАР прегледа ситуацията за евентуална дузпа, но такава не бе отсъдена. В 14-ата минута много опасен удар на Кейта бе блокиран в последния момент.

Малко след това гостите пропуснаха голяма възможност да удвоят преднината си. Този път Невеш изведе Нето отляво, след което последният центрира към близката греда, където Дендонкер засече, но топката профуча встрани. В тези минути обаче Матип и Конате имаха много големи проблеми със скоростта на Нето и Хименес.

Лошата новина за Бруно Лаже бе, че Нето, който бе най-опасният играч на гостите, се контузи и трябваше да бъде заменен принудително още в 20-ата минута.

Натискът на Ливърпул даде резултат в 24-тата минута, когато Тиаго изведе по брилянтен начин Мане. Сенегалецът напредна и стреля силно покрай Са, който докосна топката, но не успя да спре полета й към вратата – 1:1.

„Анфийлд“ изригна, когато в 37-ата минута публиката на домакините разбра, че Астън Вила е повел на Манчестър Сити. Две минути след това обаче Уулвъртхамаптън пропусна още една чиста възможност, с която можеше да излезе напред. Хий-Чан се откъсна сам срещу Алисон, но стражът на Ливърпул се намеси блестящо и изби в корнер.

Тиаго получи контузия в края на първото полувреме и за началото на второто на мястото му  влезе опитният Джеймс Милнър.

21 Ливърпул - Уулвърхамптън, последен кръг на Премиър лийг (22 май 2022)

В самото начало на второто полувреме гостите поискаха дузпа след сблъсък между Конате и Тоте Гомеш. Антъни Тейлър обаче не даде сигнал, а и ВАР прецени, че главният рефер не е направил грешка в тази ситуация. В 51-вата минута Мане прати топката за втори път във вратата на Са, но попадението правилно бе отменено заради засада.

В 58-ата минута в игра за Ливърпул влезе голмайсторът на отбора Мохамед Салах, който замени Диого Жота.

Александър-Арнолд нанесе много добър удар от 30-ина метра в 64-тата минута, но Джон Руди, който замени Жозе Са, успя да избие.

В 68-ата Тоте сгреши и позволи на Салах да се откъсне, но в последния момент, когато египтянинът щеше да нанесе удар, Боли се хвърли на шпагат и изби. Малко след това Боли отново се оказа последна преграда след нов изстрел на Александър-Арнолд. ¼ час преди края „вълците“ организираха много опасна контраатака, но Невеш сбърка с финалния пас.

Клоп включи и Роберто Фирмино, който замени Кейта. Три минути след това Алисон изби над вратата удар на Хий-Чан.

В 83-тата Диас се освободи добре, но и неговият удар бе блокиран в последния момент след самопожертвувателна намеса на Коуди. Минута след това обаче Ливърпул най-сетне стигна до пълен обрат. Матип засече с глава центриране от корнер, но Аит-Нури изчисти на самата голлиния. Салах обаче стигна до топката и отблизо я прати във вратата за 2:1. След като се освободи от напрежението, Ливърпул стигна и до трети гол. Фирмино проби отляво и почти от аутлинията върна към Робъртсън, който оформи крайния резултат.

Снимки: Gettyimages