Швейцария надви Канада в зрелищен мач на световното първенство по хокей на лед

Националният отбор на Швейцария продължава с впечатляващото си представяне на световното първенство по хокей на лед във Финландия.

В пряк спор за първото място в група "А" швейцарците се наложиха с 6:3 (3:3, 1:0, 2:0) над световния шампион Канада. Така "кръстоносците" не само оглавиха еднолично потока си, но и остават единствени без поражение от всички 16 отбора, участващи на шампионата.

Феновете на хокея в Хелзинки видяха изключителна първа третина, която завърши 3:3. Канада на три пъти повеждаше между 12-ата и 20-ата минута на периода с голове на Кент Джонсън, Адам Лаури и Дрейк Батерсън, но Швейцария намираше начин да отговори моментално и да изравнява с попадения на Михаел Фора, Дийн Кукан и Йонас Зигенталер.

Във втория период ситуацията на леда се успокои, но Швейцария все пак стигна до още един гол чрез Нико Хишир, който се разписа при числено предимство.

В заключителните 20 минути Швейцария продължи да бъде по-добрият отбор на леда и с попадения на Пиус Зутер и Тимо Майер постигна изключително престижна победа.

В класирането "кръстоносците" водят с 15 точки от 5 мача, а Канада е на втора позиция в група "А" с 12 точки, колкото има и третият Германия.

В група "В" в Тампере домакинът Финландия постигна рутинна победа с 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) над Австрия. Олимпийските шампиони от Пекин вкараха по един гол във всяка третина чрез Валтери Филипула, Микаел Гранлунд и Тони Раяла. Вратарят Йоси Олкиунора пък направи "шътаут", отразявайки всички 19 удара на австрийските хокеисти.

С успеха, гарниран с поражението на Швеция по-рано днес от САЩ с 2:3 след продължение, Финландия се закрепи на първа позиция в класирането с 16 точки от 6 мача. Шведите са втори с 12, но и мач по-малко. На трета позиция е тимът на САЩ с 10 точки, също от пет мача. Австрия е на предпоследното седмо място с 4 точки.