Швеция нанесе първа загуба на Финландия на световното първенство по хокей на лед

Швеция нанесе първа загуба на домакина на световното първенство по хокей на лед Финландия. В мач от четвъртия кръг на груповата фаза "трите корони" се наложиха над големия си исторически съперник с 3:2 (1:0, 0:2, 0:1, 0:0, 0:1) след дузпи.

Емил Бемстрьом вкара единственото попадение при наказателните удари, а шведският вратар Магнус Хелберг отрази и петте удара на финландските хокеисти, както и други 29 в хода на срещата.

В Тампере Швеция поведе в първата третина чрез Адам Ларсон, но във втората домакините, които са и олимпийски шампиони от Пекин, направиха пълен обрат чрез Мико Лехтонен и Сами Ватанен.

С гол на Йоел Келман обаче Швеция стигна до изравняване 2:2 в седмата минута на третата третина, а до края на редовното време и в продълженията нов гол не падна.

С успеха "трите корони" имат 11 точки и водят в класирането в група "В", като са практически сигурен участник в четвъртфиналите. Финландия е на второ място с 10 точки и също е много близо до класиране за следващата фаза.