Нюкасъл надигра категорично Арсенал и "поднесе" мястото в ШЛ на Тотнъм

Нюкасъл разби надеждите на Арсенал за класиране в Шампионската лига и го победи по доста категоричен начин с 2:0 в мач от предпоследния 37-и кръг на Премиър лийг. Попаденията бяха дело на Бен Уайт, който си отбеляза автогол в 56-ата минута, и Бруно Гимараеш 85-ата минута. За домакините това бе последен домакински мач за сезона.

От своя страна лондончани ще бъдат много разочаровани, тъй като при победа днес те щяха да се нуждаят от още три точки в последния кръг, за да се класират в Шампионската лига, но сега тимът на Тотнъм държи инициативата в свои ръце.

Играчите на "артилеристите" започнаха малко нервно двубоя и в първите десетина минути допуснаха няколко неточности в отбрана, но домакините не успяха да се възползват. Едно от най-фрапиращите положения бе грешка при опит за пас на Аарън Рамсдейл, но топката се отклони в крака на Калъм Уилсън и отиде встрани.

Постепенно "свраките" наложиха солидно свое преимущество. Те имаха отлично положение в 16-ата минута, когато изстрел на Шон Лонгстаф премина през ръцете на стража на гостите, но там Габриел изчисти пред голлинията.

След 20-ата минута футболистите на Микел Артета се активизираха и успяха да изнесат играта в по-предни позиции. Букайо Сака получи добра възможност в 23-ата минута, когато се озова на добра позиция, но изстрелът му бе блокиран от застигнал го бранител.

"Свраките" отговориха с отлична възможност в 37-ата минута, когато топката бе отнета около центъра на терена, а впоследствие отличен пробив на Алан Сен-Максимен завърши със силен изстрел, който не завърши с попадение само заради отличното спасяване на Рамсдейл.

В самото начало на второто полувреме Еди Нкетия удари Фабиан Шер и той се строполи на тревата. Той бе заменен след този сблъсък и на терена се появи Джамал Лоселс.

Нюкасъл излезе напред в резултата в 56-ата минута, когато отлично включване на Жоелинтон на левия фланг завърши с центриране, а в наказателното поле Бен Уайт в желанието си да изпревари Калъм Уилсън си отбеляза автогол за 1:0 в полза на домакините.

"Свраките" бяха близо до втори гол в 63-ата минута, когато Бруно Гимараеш се справи с няколко човека около аутлинията, след което центрира около точката за дузпа, но Калъм Уилсън стреля над гредата.

В тези минути играчите на Арсенал не успяваха да отговорят на агресията и желанието на своите противници и губеха физическите сблъсъци.

Домакините пропуснаха нов прекрасен шанс за втори гол в 80-ата минута, когато двама техни играчи се озоваха срещу Бен Уайт и Ааръм Рамсдейл, но не комбинираха добре и в крайна сметка не особено качествения удар на Джейкъм Мърфи бе спасен от стража на гостите. Минута след това нов опасен удар на Калъм Уилсън от около 30 метра премина покрай лявата греда на "артилеристите".

Малко след това Йодегор можеше да изравни, след като се оказа с топка в крака в наказателното поле, но той нацели тяло на един от бранителите, които се хвърлиха в краката му.

Шест минути преди края гостите сякаш сложиха точка на спора - Шон Лонгстаф отне топката за пореден път малко пред наказателното поле на Арсенал, след което пусна към Калъм Уилсън, той бе затворен от Рамсдейл, но кълбото се озова в краката на Бруно Гимараеш, който с плътен удар направи 2:0.

С тази загуба Арсенал вече заема 5-ото място в класирането с 66 точки, а Тотнъм е на четвъртото с две повече. В последния кръг за сезона Арсенал ще посрещне Евертън, а Тотнъм ще играе срещу изпадналия Норич. Нюкасъл заема 12-ото място с 46 точки, но израстването на тима след нова година дава поводи за оптимизъм сред феновете за следващата кампания.

Снимки: Gettyimages