Канада с трета поредна победа на световното първенство по хокей на лед

Защитаващият титлата си тим на Канада постигна трета поредна победа на световното първенство по хокей на лед за мъже във Финландия.

В среща от група "А" в столицата Хелзинки "кленовите листа" победиха с 5:1 (1:1, 2:0, 2:0) бронзовия медалист от Олимпийските игри в Пекин Словакия.

В първата третина двата тима си размениха по един бърз гол, но във втората Пиер-Люк Дубоа наниза две шайби за световните шампиони, за да има даде преднина от 3:1. Останалите голове за Канада в мача бяха дело на Адам Лаури, Коул Силинджър и Морган Гийки.

За Словакия единственият гол бе на сметката на Самуел Такач.

В класирането в групата води Канада с максимален актив от 9 точки, пред Швейцария с 6. Дания, Германия, Франция и Словакия имат по 3 точки.

В група "В" в Тампере Латвия се наложи с 3:2 (1:1, 2:0, 0:1) над Норвегия и постигна първа победа, с която запази шансове за класиране на четвъртфиналите.

Родриго Аболс даде преднина на латвийците в 15-ата минута на мача, но по-малко от две минути преди края на първия период Матс Росели Олсен изравни за 1:1.

В началото на втория период Лудвиг Хоф получи 10 минутно наказание и Латвия използва това, за да нанесе удара си. Николайс Йелисейевс и Робертс Букарис бяха точни, за да може балтийската република да води с 3:1 след 40 минути игра. В последния период Норвегия намали чрез Макс Крогдал, но за обрат викингите нямаха сили.

В класирането Латвия излезе на пето място с 3 точки. Норвегия е на шеста позиция в групата с 2 точки.

По-късно днес предстоят още два мача. В група "А" се срещат Франция и Германия, докато в група "В" домакините от Финландия ще играят дерби с тима на САЩ.