Швеция и Швейцария с нови победи на световното първенство по хокей на лед

Швеция постигна втора поредна победа на световното първенство по хокей на лед за мъже, след като се наложи с 5:3 (1:1, 3:1, 1:1) над Чехия в среща от група "В".

Във финландския град Тампере "трите корони" изковаха успеха си във втората третина, в която реализираха три последователни шайби, за да поведат с 4:1.

Ветеранът Давид Крейчи да аванс на чехите в самото начало на двубоя, но секунди преди края на първата третина Расмус Асплунд изравни. Във вторите 20 минути Швеция се откъсна в резултата с голове на Емил Бемстрьом и Матиас Броме, както и ново попадение на Асплунд. Томаш Кундратек намали на 2:4, за да даде надежди на тима си, но в трета част се стигна само до бърза размяна на голове чрез Антон Бенгтсон и Матей Блумел.

В ранния двубой от групата САЩ победи с 3:2 (0:1, 1:1, 1:0, 1:0) след продължение Австрия и също записа втора победа.

Американците изоставаха с два гола в рамките на няколко секунди в края на втората третина, но все пак не допуснаха изненада срещу алпийската страна.

Бенямин Ниснер и Паул Хубер вкараха по един гол за Австрия в първата и втората третина, но 17 секунди след попадението на Хубер Кийфър Белоус намали на 1:1. Американците изравниха чрез Адам Годет в средата на третия период, а в допълнителните пет минути Люк Хюз бе точен, за да завърши пълния обрат.

В класирането в групата домакините от Финландия и Швеция водят с пълен актив от 6 точки, пред САЩ с 5 и Чехия с 3.

В група "А" Швейцария разгроми Дания с 6:0 (1:0, 4:0, 1:0). Срещата не предложи очакваната интрига, като "кръстоносците" взеха всяка една от трите части на мача. Точни за Швейцария бяха Фабрис Херцог, Тимо Майер, Пиус Зутер, Янс Жером Мозер, Филип Курашев и Денис Малгин, като Малгин направи и три асистенции.

В следобедния мач от групата Франция постигна първа победа след 2:1 (0:1, 2:0, 0:0) над Казахстан. Валери Орехов даде преднина на Казахстан след пет минути игра, във втората третина французите обърнаха с попадения на Александър Тешие и Флориан Чакиашвили.

Начело в групата са Канада и Швейцария с по 6 точки, пред Дания, Германия, Словакия и Франция с по 3.