Боряна Калейн спечели титлата в многобоя на Държавното първенство по художествена гимнастика

Националката Боряна Калейн от клуб "Левски Триадица" спечели шампионската титла в многобоя на Държавното първенство по художествена гимнастика в категория елит в столичната зала "София". Калейн игра много силно и навакса вчерашното си изоставане във временното класиране след допуснатата грешка на обръч, за да заслужи златния медал за 2022 година. Тя събра сбор от 133.800 точки (31.300 на обръч, 34.150 на топка, 34.250 на бухалки и 34.100 на лента).

Калейн изигра без грешка и изключително артистично и запомнящо се днешните си две съчетания на бухалки и лента, което й помогна да стигна до първото място.

Сребърния медал спечели лидерката от вчера Стилияна Николова от клуб "Етър" Велико Търново, която събра сбор от 129.550 точки (34.650 на обръч, 32.400 за топка, 32.750 за бухалки и 29.750 на лента. Тя допусна неточности в днешното си изиграване на лента, което до голяма степен се оказа решаващо в борбата за титлата.

Бронзовото отличие в многобоя пък спечели Ева Брезалиева от клуб "Олимпия" Бургас със сбор от 125.600 точки (32.500 на обръч, 29.800 на топка след сериозно изпускане, 32.100 на  бухалки и 31.200 на лента). Тя допусна грешки, но се постара да покаже възможностите си във всяко съчетание.

Четвърта се класира Магдалина Миневска със 119.150т (31.650 на обръч, 29.150 на топка, 30.200 на бухалки и 28.150 на лента), а пета се нареди националната състезателка и гимнастичка на клуб "Левски" Лъчезара Пекова със сбор от 116.175 точки (30.250 за обръч, 30.550 за топка, 30.000 на бухалки и 25.375 на лента).

Шеста остана друга националка Татяна Воложанина от клуб "Илиана" със сбор от 113.491 точки (29.300 на обръч, 31.916 на топка, 29.400 на бухалки и 22.875 на лента със сериозни грешки). Седма се класира представителката на клуб "Левски Триадица" Христина Първанова от разширения състав на национален отбор-жени със 107.250 точки,  а осма е съотборничката й Алина Коломиец със сбор от 107.000.

Призът "Мария Гигова" бе връчен на победителката в многобоя при жените Боряна Калейн лично от великата Мария Гигова - трикратна абсолютна  световна шампионка.

Победителката в тазгодишната надпревара в многобоя при девойките старша възраст Елвира Краснобаева получи приза "Мария Петрова" именно от Мария Петрова.

При девойките младша възраст шампионката в многобоя Магдалена Вълкова от клуб "Илиана" получи приз "Диляна Георгиева".

И в трите възрасти се получиха много силни, оспорвани и красиви състезания, а всички гимнастички показаха много голям напредък във всеки един компонент, а освен това и с всяко излизане на килима се стараеха все повече по отношение на новия компонент в правилника - артистичността.

Финалите на отделните уреди във всички възрасти са утре.

По време на състезанието днес демонстративни изпълнения на композициите си  с пет обръча и с две топки и три ленти направи новият национален ансамбъл-жени в състав Вая Драганова, Женина Трашлиева, София Иванова, Рейчъл Стоянов и Камелия Петрова.

Снимки: Анна Недкова, БФХГ