Финландия записа изразителна победа на старта на световното първенство по хокей на лед

Финландия започна домакинството си на световното първенство по хокей на лед с изразителна победа с 5:0 срещу Норвегия в Тампере. Така олимпийските шампиони от Пекин се изравниха на върха в класирането на група "Б" с отбора на САЩ, който по-рано в петък се наложи с 4:1 срещу Латвия.

Хари Песонен вкара първия гол за финландците в края на първата третина, а Тони Раяла и Ханес Бьорнинен се разписаха във втората за 3:0. Йоел Армиа, един от двамата играчи от НХЛ на леда, добави четвърта шайба при числено предимство в последната част и Йере Салинен оформи крайния резултат малко по-късно.

Юси Олкинуора отрази 20 удара на вратата на Финландия, а Хенрик Хаукеланд спаси 27 за норвежците.

Пиер-Люк Дюбоа пък вкара два гола при победа на Канада с 5:3 срещу Германия в група "А". Коул Силинджър, Кент Джонсън и Ноа Грегър също бяха точни за 27-кратните шампиони, докато за Бундестима вкараха Матияс Плахта, Моритц Зайдер и Марк Михаелис.

Лоугън Томпсън спаси 18 удара за канадците, а Филип Грубауер отрази 22 за германците.

В другия мач от група "А" Словакия надви Франция с 4:2.