Водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек започна с победа защитата на титлата си в Рим

Водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек (Полша) започна с победа защитата на титлата си на силния турнир по тенис за жени на червени кортове в италианската столица Рим с награден фонд 2.5 милиона евро.

Поставената под номер 1 в схемата полякиня победи Елена-Габриела Рузе (Румъния) с 6:3, 6:0 за 68 минути и се класира за третия кръг.

За Швьонтек това беше първа първи турнир за последните две седмици и половина, а тя увеличи победната си серия на 24 поредни успеха.

"Горда съм, че успях да намеря ритъма си днес. Взех си някои поуки по време на мача и подобрявах играта си гейм след гейм", каза полякинята, която записа 15 печеливши удара и направи пет пробива.

Следващата съперничка на Швьонтек, която се цели в пета поредна титла от началото на годината, ще бъде бившата номер 1 Виктория Азаренка от Беларус, която надделя над Камила Осорио (Колумбия) с 6:2, 6:4.

Шампионката от Откритото първенство на САЩ за 2019 година Бианка Андрееску (Канада) също достигна до третия кръг след успех над испанката Нурия Парисас Диас с 6:3, 7:6(4).

В следващия кръг канадката ще играе с полуфиналистката от миналата година Петра Мартич от Хърватия, която елиминира номер 5 Анет Контавейт (Естония) с 6:2, 6:3.

Олимпийската шампионка Белинда Бенчич (Швейцария) отпадна във втория кръг след загуба от Аманда Анисимова (САЩ) с 6:7(1), 1:6 за 1:46 часа. Американката очаква в следващия кръг шампионката от 2020 година Симона Халеп (Румъния) или номер 7 в схемата Даниел Колинс (САЩ).

Номер 4 Мария Сакари (Гърция) и номер 15 Коко Гоф (САЩ) ще играят една срещу друга в третия кръг. Сакари победи Екатерина Александрова (Русия) с 6:3, 6:2, а Гоф се справи със сънародничката си Медисън Бренгъл с 6:2, 6:4.

Номер 8 Арина Сабаленка (Беларус) се нуждаеше само от 49 минути, за да елиминира Шуан Чжън (Китай) с 6:2, 6:0. Следващата й съперничка е финалистката от турнира в Мадрид Джесика Пегула (САЩ), която продължава напред без игра след отказ Ангелина Калинина (Украйна) заради контузия на гърба.

Полуфиналистката от Мадрид Джил Тайхман (Швеция) спечели срещу номер 6 и шампионка от 2019 година Каролина Плишкова (Чехия) с 6:2, 4:6, 6:4 за 2:40 часа.

Елена Рибакина от Казахстан победи квалификанката Лорън Дейвис (САЩ) с 6:4, 6:3, а номер 8 Онс Жабюр (Тунис), която миналата събота спечели титлата на турнира в Мадрид, се класира за третия кръг след успех над Айла Томлянович (Австралия) със 7:5, 6:2, а рускинята Даря Касаткина победи Лейла Фернандес (Канада) с 4:6, 6:3, 7:6(2) за 2:47 часа.

Снимки: Gettyimages