Атлетико наказа Реал в дербито на Мадрид

Атлетико Мадрид надви Реал Мадрид с 1:0 в дербито между стария и новия шампион на Ла Лига. Яник Ферейра Караско реализира единственото попадение от дузпа в 40-ата минута. Мачът беше от значение само за “рохибланкос”, които след този успех са почти сигурни участници в Шампионската лига и през следващия сезон.

За носителя на титлата пък това е първо поражение за първенство от онова срещу Барселона (0:4) на 20 март насам, както и общо четвърто през сезона в Ла Лига. Атлетико нямаше успех над Реал в осем поредни двубоя във всички турнири, а за последно в шампионата играчите на Диего Симеоне бяха триумфирали преди шест години.

Атлетико като че ли подходи по-сериозно към двубоя и можеше да вкара още поне три гола, като веднъж и гредата спаси съперника. Реал пък излезе в състав без повечето си звезди начело с Карим Бензема, но също имаше добри възможности за попадения.

Наставникът на “белите” Карло Анчелоти остави на пейката ключови футболисти като Карим Бензема, Тибо Куртоа, Лука Модрич, Даниел Карвахал, Ферлан Менди и Винисиус Жуниор, а титуляри бяхаиграчи Марко Асенсио, Едуардо Камавинга, Лукас Васкес, Хесус Вайехо и вторият вратар Андрий Лунин, който до този момент през сезона имаше само два мача в турнира за Купата на Испания. От първата минута трябваше да започне и Мариано Диас, но по време на загрявката усети мускулни болки и беше заменен от Лука Йович.

19 Атлетико Мадрид - Реал Мадрид, Ла Лига

За старта Чоло Симеоне гласува доверие в предни позиции на Анхел Корея и Матеус Куня, а Антоан Гризман се появи след паузата. Тимът започна в схема 4-4-2.

Атлети спазиха думата си и отказаха да направят шпалир на новия шампион. Те оправдаха това с факта, че би било неуважително спрямо собствените им фенове.

Домакините пропуснаха първия шанс за гол. Това се случи в 4-тата минута, когато Анхел Корея стреля в аут от 8-9 метра. Веднага след това бранителят на Атлетико Стефан Савич много грубо фаулира Начо Фернандес, но не получи картон.

Последваха две възможности пред Яник Ферейра Караско. В 14-тата белгийският национал пак се беше устремил към наказателното поле на Реал, но точно пред него беше задържан от Лукас Васкес, но пък реферът си замълча.

После обаче съдията Сесар Сото Градо все пак започна да вади картони и санкционира Йович и Лукас Васкес

Отборът на Симеоне продължи да бъде по-опасният и в 30-ата минута Начо спаси вратата на Реал след изстрел на Куня.

В 36-ата "дюшекчиите" претендираха за дузпа срещу Куня, но първоначално арбитърът не реагира. Последва обаче преразглеждане с помощта на ВАР и тогава вече съдията забеляза настъпване на Вайехо, заради което бялата точка беше посочена. Караско беше безпогрешен и Атлетико поведе в резултат с 1:0.

Реал Мадрид застраши Ян Облак чак в 45-ата, когато далечен удар на Тони Кроос мина близо до целта. В добавеното време пък Йович малко щастливо се оказа сам срещу вратаря на Атлетико, но словенецът спаси.

Лука Йович пропиля още един шанс за Реал - в 50-ата минута, когато ударът му беше спрян от Савич.

Играта стана още по-раздвижена и опасните атаки се увеличиха. В 59-ата Каземиро не завърши добре отлична акция на гостите. Междувременно Караско и Гризман стреляха близо до целта.

Час след началото на дербито на терена за "лос меренгес" се появи Вини Жуниор, заменяйки неубедителния Йович.

В 63-ата Андрий Лунин спаси Реал от сигурен втори гол, отразявайки шут на Куня отблизо.

Дойдоха силни минути за Реал, който набързо създаде няколко опасности. Особено активен беше влезлият Федерико Валверде.

Гризман обаче отговори с два пропуска, а в 77-ата Караско стреля в гредата.

Към края на срещата Реал Мадрид натисна и Облак отрази шутове на Валверде и Асенсио, а Начо пропусна с глава от перфектна ситуация.

До края остават три кръга, като през идната седмица има и междинен такъв.

Снимки: Gettyimages