Нант спечели Купата на Франция

Нант е новият носител на Купата на Франция. Във финала "канарчетата" победиха с 1:0 Ница и спечелиха първи трофей от 22 години. В герой за тима на Антоан Комбуаре се превърна халфът Людовик Блас. Той реализира единствения гол от дузпа в 47-ата минута и донесе голямата радост на Нант.

Двубоят се игра на "Стад дьо Франс" в Париж, а феновете на двата тима създадоха наелектризираща атмосфера. По пътя си към финала Нант елиминира Сошо, Витр, Брест, Бастия и Монако. Ница пък се справи последователно с Ван, Пари Сен Жермен, Марсилия и Версай.

Много от феновете на Нант издигнаха фланелки с името на Емилиано Сала. Аржентинският нападател беше любимец на привържениците на "канарчетата", но загина трагично преди две години след самолетна катастрофа. В 9-ата минута на финала той беше почетен от запалянковците на Нант със скандиране на името му.

Амин Гуири пропусна ранен шанс за Ница, но не уцели добре топката. Като цяло първото полувреме беше равностойно и без много възмонжости за гол. Феновете на Нант определено взеха надмощие по трибуните и накараха футболистите на Комбуаре да се чувстват по-уверени.

В началото на втората част "канарчетата" получиха дузпа за игра с ръка на Хишам Бидауи, а Блас не остави шансове на Марчин Булка. В 58-ата минута Нант можеше да вкара втори гол, но Джордан Лотомба блокира удара на Моузес Симон. До края Ница така и не съумя да застраши вратата на Албан Лафон и трябваше да преглътне разочарованието от загубата.

Нант ликува с Купата на Франция за 4-ти път в историята си. Отборът за последно бе вдигал отличието през 2000 година. Във витрината на "канарчетата" има и осем титли и две суперкупи.

"Разочарованието е огромно. Много искахме да зарадваме феновете ни с трофе, който чакат толкова дълго. Ще ни боли известно време, но трябва бързо да се вдигнем", коментира след мача ветеранът в защитата на Ница Данте.