РБ Лайпциг проби само веднъж шотландския бетон

РБ Лайпциг победи с 1:0 Рейнджърс в първи сблъсък от полуфиналите в Лига Европа. Анхелиньо вкара красив гол с далечен удар в 85-ата минута, за да доближи германския тим до първи финал в евротурнирите. Домакините имаха и други възможности, но ги пропуснаха. Гостите от Шотландия стояха много стабилно в защита, но рядко атакуваха. "Сините" обаче играят силно на своя "Айброкс" и това обещава вълнуващ реванш.

РБ Лайпциг елиминира в плейофите на турнира Реал Сосиедад, след което имаше късмет да не играе на осминафиналите заради диксвалификацията на Спартак (Москва). На четвъртфиналите пък "червените бикове" се справиха с Аталанта след 1:1 у дома и победа с 2:0 в Бергамо.

Пътят на Рейнджърс до предпоследното стъпало в надпреварата не беше по-лек. Шотландският гранд отстрани последователно Борусия (Дортмунд), Цървена звезда и Брага. В реванша с португалците отборът на Джовани ван Бронкхорст се нуждаеше от продължения, за да продължи напред.

Наставникът на РБ Лайпциг Доменико Тедеско заложи в предни позиции на триото Дани Олмо, Кристофър Нкунку и Доминик Собослай, а в средата на терена стартираха Анхелиньо, Тайлър Адамс, Конрад Лаймер и Бенямин Хендрикс. На вратата застана Петер Гулачи, а тримата в защита бяха Лукас Клостерман, Йошко Гвардиол и Марсел Халстенберг. На пейката останаха доказани нападатели като Андре Силва, Юсуф Поулсен и Емил Форшберг

Рейнджърс от доста време играе без две от звездите си - Алфредо Морелос и Янис Хаджи, които са контузени. Мениджърът на тима Джовани ван Бронкхорст пусна в нападение Скот Райт и Райън Йент, а в халфовата линия се разчиташе на Райън Джак, Джо Арибо и Глен Камара. Пред стража Алън Макгрегър се подредиха петима бранители.

Двубоят започна с натиск на РБ Лайпциг и удар на Конрад Лаймер, който беше блокиран. Около 7000 фенове от Глазгоу подкрепяха гостите. Те се прибраха пред наказателното си поле и показаха, че ще разчитат изцяло на контраатаки. Сгъстената защита на "сините" не позволяваше на домакините да пробиват по фланговете и това до средата на полувремето нямаше нито едно опасно положение пред Макгрегър, с изключение на удар на Нкунку, който не уцели добре топката.

Постепенно германците започнаха да намират пролуки в защитата на Рейнджърс. Хубаво двойно подаване създаде възможност за Лаймер, но Конър Голдсън се намеси самопожертвователно. В 31-ата минута Олмо и Соболсйа комбинираха пред наказателното поле, а Анхелиньо посрещна отбитата топка след центрирането, но Джеймс Таварниър изчисти. До почивката РБ Лайпциг имаше голямо надмощие в притежанието на топката, но Макгрегър нито веднъж не трябваше да прави важно спасяване.

В началото на второто полувреме Райън Кент проби по левия фланг и стреля остро, но топката мина на сантиметри покрай гредата. Шотландците се опитаха да затруднят съперника и с няколко центрирания от статични положения. В 53-ата минута Макгрегър отрази много силен удар на Нкунку. Надмощието на домакините ставаше все по-отчетливо, но повечето техни атаки се проваляха заради липса на прецизност при последния пас.

В 62-ата минута Лаймер стреля, но твърде слабо, за да затрудни Макгрегър. В играта на РБ Лайпциг се появи повече острота след влизането на Форшберг и Андре Силва. Секунди по-рано Кристофър Нкунку изскочи сам срещу Макрегър, преодоля го и направи по-трудното, като прати топката в аут. В 76-ата минута шанс се откри и пред гостите, но Гулачи спаси удара на Кент.

По-добрата игра на германците беше възнаградена, макар и късно. В 85-ата минута те изпълниха корнер, след което бранител на Рейнджърс изчисти с глава, но топката попадна право на крака на Анхелиньо и той от границата на наказателното поле я заби във вратата. Левият бек беше сред най-активните футболисти на РБ Лайпциг и за пореден път демонстрира колко е важен за тима си. В оставащите минути не се случи нищо интересно. Реваншът в Глазгоу е на 5 май.

Снимки: Gettyimages