Ливърпул превзе "жълтата подводница" на "Анфийлд" и отправи поглед към финала

Ливърпул направи първата крачка към това да се класира на финала на Шампионската лига през този сезон, след като мърсисайдци победиха с 2:0 Виляреал на "Анфийлд" в първи полуфинален сблъсък между двата тима. Тимът на Юрген Клоп през цялото време доминираше, но не успяваше да преодолее добре организираната защита на "жълтата подводница" преди почивката. Мане и Салах пропуснаха по една чиста възможност, а удар на Тиаго срещна гредата. В началото на втората част обаче крепостта падна. Ливърпул поведе след автогол на Первис Еступинан (53'), а две минути след това Садио Мане удвои. Голове на Фабиньо и Робъртсън пък бяха отменени заради засади, а Виляреал не създаде никаква опасност пред вратата на Алисон за целия мач. Така мърсисайдци взеха добър и заслужен аванс, който дава повод на феновете да продължават да мечтаят за квадрупъл.

В предишните два кръга в ШЛ отборът на Юрген Клоп решаваше всичко в първите си мачове, в които обаче гостуваше, след което допусна загуба от Интер, която е и последното поражение за отбора изобщо, и равенство с Бенфика на реваншите на „Анфийлд“.

Виляреал вече два пъти отстрани по пътя си към полуфиналите отбори, които бяха фаворизирани. Първо това се случи с Ювентус, а след това и с Байерн. "Жълтата подводница" имаше три победи и едно равенство в последните си четири гостувания в Шампионската лига преди днешния двубой на "Анфийлд". Единственият друг път, в който този отбор бе на полуфинал в най-престижната клубна надпревара, Виляреал загуби от Арсенал. Това се случи през сезон 2005/06.

Клоп бе направил три промени в сравнение с дербито с Евертън. Луис Диас замени Диого Жота в нападателното трио на домакините. Ибрахима Конате започна в центъра на отбраната за сметка на Жоел Матип, а Джордан Хендерсън се завърна в халфовата линия, като Наби Кейта му отстъпи мястото си.

Както се и очакваше, Унай Емери не можеше да използва Жерард Морено и Йереми Пино. Бившият играч на Ливърпул Алберто Морено също бе аут заради контузия. Иначе наставникът на Виляреал също  предприе три корекции. Пау Торес, Франсис Коклен и героят от мача с Байерн Самуел Чуквуезе замениха Ману, Тригерос и Пино.

От самото начало Ливърпул затвори гостите в тяхната половина. Виляреал за първи път изнесе играта в деветата минута. В 12-ата домакините стигнаха до първата си чиста възможност. Салах с прекрасно центриране намери Мане, който изскочи зад отбраната на "жълтата подводница", но сенегалецът стреля много неточно с глава.

Мърсисайдци продължаваха да търсят пролуки през добре подредената защита на гостите. В 28-ата минута Коклен фаулира Александър-Арнолд пред наказателното поле. Позицията бе добра, но изстрелът на десния бек от около 22 метра срещна стената. В 31-вата Диас стреля силно от границата на наказателното поле, но Рули боксира. Няколко минути след това мърсисайдци най-сетне намериха пролука. Александър-Арнолд центрира от въздуха към Салах, който от 11 метра също стреля от воле, но египтянинът не успя да насочи топката във вратата и стреля неточно.

31 Ливърпул - Виляреал, първи полуфинал в Шампионска лига (27.04.2022)

"Червените" увеличаваха все повече и повече натиска. В 42-рата минута Тиаго нанесе много хубав изстрел от по-далечна дистанция, насочвайки топката към горния ъгъл, но късметът покри Виляреал, тъй като кълбото срещна гредата.

В крайна сметка Ливърпул владееше топката в 63% от времето през първата част, отправи 12 удара, четири от които точни, но така и не успя да вземе аванс в резултата.

В 50-ата минута Фабиньо прати топката във вратата на гостите, но попадението правилно бе отменено заради засада на Ван Дайк.

Натискът на Ливърпул даде резултат в 53-тата минута, когато най-сетне и късметът бе на страната на домакините. Хендерсън центрира отдясно, а топката рикошира в крака на Еступинан и влезе под напречната греда - 1:0. Само две минути след това ентусиазмът в редиците на мърсисайдци доведе до втори гол. "Червените" раздвижиха бързо топката пред границата на наказателното поле, след което Салах с много добър пас по земя намери Мане, промушвайки топката межди краката на Торес. Сенегалецът стреля покрай Рули за 2:0. Албиол покри засадата, което бе потвърдено и от ВАР.

В 64-тата минута Робъртсън засече от въздуха центриране на Александър-Арнолд, но левият бек бе в положение на засада, така че тук гол нямаше, въпреки че топката отново бе във вратата. Няколко минути след това Рули с големи усилия изби шут на Ван Дайк от 30-ина метра.

До края Ливърпул понамали темпото, но не допусна никаква опасност пред вратата си. Клоп пък успя да даде почивка на Хендерсън, Мане, Александър-Арнолд и Диас, които бяха заменени.

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago