Включване на Ориги донесе успех на Ливърпул в дербито и остави Евертън в зоната на изпадащите

Ливърпул имаше сериозни проблеми в мърсисайдското дерби, но го спечели с 2:0. Анди Робъртсън откри резултата в 62-ата минута, а Дивок Ориги се разписа в 85-ата. Белгийският нападател имаше решителен принос за успеха. Първото попадение падна малко след влизането му на терена и той участва в атаката, а след това отбеляза втория гол в мача. Тимът на Франк Лампард не допусна нито едно положение пред вратата си през първото полувреме, а след почивката стигна до 2-3 добри положения.

Успехът отново доближи “червените” на точка от лидера Манчестър Сити пет кръга преди края. Евертън пък се озова в зоната на изпадащите малко преди началото на мача, тъй като Бърнли спечели мача си и изпревари “карамелите”.

Отборът на Юрген Клоп записа 12-та поредна домакинска победа във Висшата лига. Ливърпул не допусна гол в мач от първенството в шест от последните си седем мача.

От самото начало “червените” имаха огромно предимство по отношение владеенето на топката. Отборът на Франк Лампард обаче бе отлично организиран в защита и не оставяше никакви пространства. Играчите но домакините не успяваха да намерят пролуки в отбранат на съперника, а и допускаха някои грешки при подаванията. Опитите на “карамелите” да контраатакуват пък не изглеждаха безопасни.

Гостите не позволяваха на съперника да стига до опасности пред Пикфорд. Първият удар на “червените” към вратата дойде в 22-ата минута, когато Садио Мане успя да си освободи пространство и стреля от дистанция, но топката мина над вратата. Малко по-късно Антъни Гордън падна в наказателното поле, но получи жълт картон за симулация, а не исканата дузпа.

Тактиката на Лампард се оказа изключително успешна срещу отбор, който обикновено започна мачовете на изключително високо темпо. Този път Ливърпул не създаде голово положение в първия половин час. Две центрирания пред вратата на Пикфорд създадоха известна суматоха, но не доведоха до удар към вратата. В 31-ата минута Жота получи топката от Робъртсън в наказателното поле, но стреля покрай вратата.

Евертън не само спираше всякакви опити за атака на съперника, но и успяваше да създава по-опасните положения, макар и доста рядко. В 34-ата минута при отлична бърза атака Ричарлисон изведе Дукуре зад защитата. Халфът напредна и стреля по диагонала, но прати топката покрай дясната греда на Алисон.

Стилът на “карамелите” изнерви играчите на Ливърпул и феновете на стадиона. Пикфорд бавеше играта при всяка възможност, а малко преди почивката Ричарлисон падна на терена и остана да лежи за трети път от началото на мача. В опит да спре играта Дукуре извърши грубо нарушение срещу Фабиньо, което доведе до меле между играчите в центъра на терена.

След почивката тимът на Клоп опита да вдигне темпото и да притисне съперника. Домакините се изнесоха доста по-напред, но това доведе до повече опасни ситуации пред Алисон. В една ситуация Гордън падна в наказателното поле след съприкосновение с Матип, като гостите имаха претенции за дузпа. В 56-ата минута Годсън бе изведен на позиция за удар, но прати топката покрай вратата.

Юрген Клоп направи двойна смяна след час игра и подсили атаката с включването на Луис Диас и Дивок Ориги, като извади Кейта и Мане. Промяната веднага даде резултат. В 62-ата минута комбинация между Ориги и Салах завърши с центриране на египтянина към далечната греда, където топката стигна до Анди Робъртсън, който с глава я прати в мрежата.

“Сините” като цяло се защитаваха, но в 72-ата минута успяха да организират нова опасна контраатака, която завърши с мощен удар на Грей, а топката не мина много далече от дясната греда. Нервните моменти пред Алисон продължиха и в 79-ата минута Робъртсън се намеси решително и изби топката в малкото наказателно поле преди тя стигне до Иуоби. Това бе поредната атака, която мина през зоната на Александър-Арнолд, който имаше сериозни проблеми през целия мач.

Ориги затвърди статута си на легенда, както е определян от мнозина на “Анфийлд”, в 85-ата минута. Той отбеляза шестия си гол срещу Евертън и с това сложи край на съпротивата на съперника. Белгиецът имаше пореден решителен принос за клуба, който по всяка вероятност ще напусне през лятото.

ЛИВЪРПУЛ - ЕВЕРТЪН 2:0
1:0 - Робъртсън (62)
2:0 - Ориги (85)

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!