Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Левски не издържа срещу Макаби, но ще има шанс за поправка

Отборът на Левски записа поражение в първия си четвъртфинален мач срещу Макаби Хайфа от Балканската лига. Възпитаниците на Константин Папазов загубиха със 83:91 (20:19, 28:27, 23:22, 12:23) от своя израелски съперник в столичната зала "Универсиада". Така "сините" трябва да наваксат дефицит от осем точки във втория двубой, който ще се проведе в четвъртък, отново в София.

20 Левски - Макаби (Хайфа)

За шампионите на България в игра не се появиха някои от водещите им фигури като Ивица Радич, Христо Захариев, Чавдар Костов, Асен Великов и Йордан Минчев.

Първата четвърт в “Универсиада” премина равностойно, като двата тима се опитваха да се надхитрят взаимно. Разликата обаче в нито един момент от периода не премина повече от четири точки в полза на един от двата отбора, като в крайна сметка тимът на Левски взе аванс от точка след края на откриващите 10 минути при 20:19. Единствената лоша новина за българския тим бяха двете лични нарушения, които гардът Венцислав Петков си изкара рано в мача.

В началото на втората част отборът на Макаби натисна газта и достигна до най-голямата си преднина в мача при 22:30 след серия от 2:11 в своя полза. “Сините” обаче не позволиха на своя съперник да се отскубва прекалено сериозно в резултата и си върнаха предимството в края на периода при 44:43 след силни изяви на Зейн Ноулс, Цветомир Чернокожев и Марио Литъл. Именно Ноулс стана автор на последните две точки за първото полувреме, след като вкара осмата си стрелба от първите си девет опита, за да изведе Левски напред при 48:46.

Второто полувреме започна с много високо темпо от страна на двата тима, като дистанцията в резултата остана почти непроменена до преполовяването на третата четвърт, когато “сините” разполагаха с аванс от една точка при 60:59. Последва силна серия от 9:2 в актива на българския тим, който почти докосна двуцифрения аванс при 69:61. В последните 120 секунди от третата част обаче баскетболистите на Макаби се вдигнаха на щурм и успяха да скъсят дистанцията отново на само едно притежание - 71:68 в полза на Левски преди началото на последната четвърт.

Двубоят се превръщаше във все по-завързан в последната четвърт. Макаби не позволи на Левски да отбележие точка в рамките на около три минути и половина, когато Зейн Ноулс възстанови равенството при 73:73. Баскетболистите от израелския тим обаче демонстрираха намеренията си да триумфират днес, след като защитата им стана изключително агресивна, което пък им носеше самочувствие и в офанзивен план.

Израелците вдигнаха преднината си на осем точки при 76:84, а една атака по-късно Джош Фройнд вдигна разликата на двуцифрените размери за първи път в мача при 76:86. Когато тъкмо бяха скъсили дефицита си на шест точки, "сините" допуснаха изключително неприятна грешка, след като Джош Паркър извърши неспортсменско нарушение. По този начин Макаби не само получи правото да изпълни два наказателни изстрела, които се превърнаха в успешни, а и се сдоби с последното нападение в мача, което, за щастие, се оказа неуспешно - 83:91 в полза на Макаби.

Куоми Вон завърши с 23 точки и 6 асистенции за победата на Макаби. Още трима играчи допринесоха с по 16 точки - Адмон Гилдер, Рафниел Пътни и Джош Фрайнд. Расиел Хаюн пък се разписа с още 13 точки.

Зейн Ноулс бе основната движеща сила на Левски с дабъл-дабъл от 24 точки и 13 борби при 12/15 стрелба от игра. Марио Литъл вкара още 20 точки плюс 6 борби, докато Джош Паркър се отличи с 11 точки, 7 борби и 15 асистенции.

Снимки: Борислав Цветанов