Ливърпул подчини Манчестър Юнайтед на "Анфийлд", Салах се развихри с два гола и асистенция

Имащият шанс за 4 трофея този сезон Ливърпул подчини с четири безответни гола Манчестър Юнайтед на своя стадион "Анфийлд" - 4:0 в отложен мач от 30-ия кръг на английската Висша лига. Колумбийското крило Луис Диас даде аванс на Ливърпул в резултата още в 5-тата минута, а в 22-рата египетският нападател Мохамед Салах бе точен за 2:0. Садио Мане реализира третото попадение за Ливърпул в 68-мата минута, а Салах вкара втория си гол в двубоя в 85-тата минута. С това отличилият се с две попадения и асистенция Мо Салах оформи и крайния резултат.

Ливърпул изигра вихрено първо полувреме, а през второто понамали темпото, но не остави съмнение в превъзходството си и временно се изкачи на първо място в класирането на Висшата лига, събирайки 76 точки. Шампионът Манчестър Сити вече е втори със 74, но е и с мач по-малко. Манчестър Юнайтед е шести с 54 точки и понесе тежък удар по надеждите си да финишира сезона в Топ 4.

Манчестър Юнайтед има предимство в преките двубои със своя голям съперник на вътрешната сцена. За първенство "червените дяволи" имат 68 победи, а Ливърпул е вече с 60. Равенствата между двата тима са точно 50. Ако говорим за всички турнири, Юнайтед е с 81 победи, Ливърпул е вече със 70, а равенствата са 58. Предишният им шампионатен сблъсък пък бе на "Олд Трафорд", на 24 октомври, като Ливърпул помете противника си с 5:0.

Германският мениджър на домакините от Ливърпул Юрген Клоп нямаше проблеми с контузени и наказани футболисти. Единственото изключение бе бразилският офанзивен футболист Роберто Фирмино, който в часовете преди мача е получил лека травма. По-различна бе ситуацията в състава на Юнайтед. Сънародникът и колега на Клоп - временно изпълняващият функциите на мениджър Ралф Рангник, не можеше да разчита на контузените Рафаел Варан, Люк Шоу, Скот Мактоминей, Фред и Единсон Кавани. Мейсън Грийнууд е аут поради нефутболни причини, а суперзвездата Кристиано Роналдо преживя в последните часове лична трагедия, след като стана ясно, че той и половинката му Джорджина са загубили едно от децата, които чакаха. Двойката очакваше близнаци, но момченцето е починало, докато момиченцето се е родило здраво. Роналдо заби хеттрик в последния мач на Ман Юнайтед, в който "червените дяволи" измъкнаха победа с 3:2 у дома срещу Норич, но тази вечер не се появи на "Анфийлд", за да може да бъде с близките си хора в този труден за него и семейството му момент. Леко пътно-транспортно произшествие пък претърпя ден преди дербито халфът на гостите Бруно Фернандеш, но това не попречи на участието му в мача.

Ливърпул пък се изправи в последния си мач за втори път в рамките на една седмица срещу Манчестър Сити, този път на полуфиналите за ФА Къп. Мърсисайдци спечелиха с 3:2 на "Уембли" след вихрено първо и по-слабо второ полувреме, а тази вечер отново имаха съперник от Манчестър.

На вратата на Ливърпул очаквано бе Алисон, а четворката в защита пред него беше съставена от Трент Александър-Арнолд, Вирджил ван Дайк, Жоел Матип и Андрю Робъртсън. Тримата в халфовата линия бяха Тиаго Алкантара, Фабиньо и Джордан Хендерсън, а в атака Клоп заложи на триото Луис Диас, Садио Мане и Мохамед Салах

60 Ливърпул - Манчестър Юнайтед 4:0, 19.04.2022

Давид де Хеа бе под рамката за "червенитне дяволи", а пред него действаха трима централни бранители - Фил Джоунс, Хари Магуайър и Виктор Линдельоф. В средата на терена Рангник бе поставил Неманя Матич и Пол Погба, а на фланговете действаха Диого Далот и Аарън Уан-Бисака. Тримата футболисти в най-предни позиции бяха Бруно Фернандеш, Маркъс Рашфорд и Антъни Еланга.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

В 4-тата минута стражът на домакините Алисон Бекер показа техника в доста опасна зона пред вратата си, но действието му, макар и рисковано, се оказа ефективно.

Секунди по-късно Ливърпул излезе напред в резултата. След атака отдясно, която свари неподготвена отбраната на Юнайтед, Мохамед Салах се откъсна напред и подаде на връхлитащия Луис Диас, а колумбиецът с лекота опъна мрежата зад безпомощния Давид де Хеа - 1:0 в петата минута. Веднага след гола пък имаше спречкване между Де Хеа и Трент Александър-Арнолд.

В седмата минута феновете на двата тима показаха уважение и подкрепа към преживяващия лична трагедия, както стана дума по-рано, Кристиано Роналдо.

В десетата минута пък Рангник бе принуден да извърши непланирана смяна. Пол Погба получи травма и на негово място в игра за гостите влезе Джеси Лингард.

В 16-тата минута Садио Мане опита удар към вратата на Де Хеа, но топката рикошира в тялото на играч на гостите и излезе в корнер.

В 22-рата минута резултатът стана 2:0, а Мохамед Салах прибави към асистенцията си и попадение. След поредица от пасове между играчите на Ливърпул, Мане с великолепно отиграване изведе Салах в чудесна позиция в наказателното поле на гостите, а египтянинът се възползва по най-добрия начин, не позволи на защитниците на Ман Юнайтед да го спрат и изпрати топката във вратата на Де Хеа.

В 34-тата минута топката попадна за трети път във вратата на Де Хеа, но човекът, който я изпрати там - Луис Диас, бе в явна засада и попадението правилно бе отменено. Междувременно Маркъс Рашфорд не се възползва от отлично дълго подаване, което го изведе очи в очи с Алисон Бекер, но нападателят направи лошо отиграване и топката се озова в ръцете на бразилския вратар.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

Началото на второто полувреме се позабави малко заради проблем с техническата апаратура на рефера Мартин Аткинсън, а от старта на втората част в игра за "червените дяволи" бе Джейдън Санчо, сменил Фил Джоунс. Именно Санчо застраши вратата на Ливърпул в 55-тата минута, но ударът му от близко разстояние бе слаб и не затрудни Алисон. Малко след това отново Санчо нахлу в наказателното поле на домакините, но не успя да нанесе удар.

През втората част играчите на Юнайтед изглеждаха доста по-готови за битка и в 63-тата минута Маркъс Рашфърд пропусна златен шанс за гол. Санчо, който внесе острота в играта на гостите, изведе Рашфорд очи в очи с Алисон, но нападателят не успя да преодолее бразилския страж, който направи всъщност двойно спасяване. В тази ситуация впоследствие бе отсъдена и засада, но ТВ повторенията показаха, че такава всъщност не е имало.

И точно когато нещата изглеждаха по-оптимистично за Манчестър Юнайтед, Ливърпул нанесе на съперника си трети удар. Анди Робъртсън отне топката в собствената половина и даде началото на бърза контраатака на мърсисайдци. Шотландският ляв бек напредна и подаде на намиращия се вляво от него Диас, а той асистира на Садио Мане. Сенегалският нападател, намиращ се до точката за дузпата, с едно докосване, без никакво колебание, насочи топката в долния ляв ъгъл на Де Хеа и вдъхна спокойствие на Ливърпул - 3:0. Минутата бе 68-ма.

Пет минути преди края на редовното време Салах направи резултата 4:0. Сменилият през втората част Луис Диас португалски нападател Диого Жота с великолепен пас изведе Салах сам срещу Де Хеа и египтянинът майсторски копна топката над испанския страж, а резултатът бе красиво попадение, което се оказа и последно в срещата.

В заключителните минути Бруно Фернандеш си изпусна нервите, а 19-годишната тунизийска резерва на Юнайтед Ханибал Мейбри бе на косъм от червен картон. В крайна сметка Ливърпул постигна отличен резултат и поставя под все по-голямо напрежение водача Манчестър Сити, докато Манчестър Юнайтед се отдалечи от своята цел.