Титаничният сблъсък между Манчестър Сити и Ливърпул остана нерешен

Най-големите съперници в Премиър лийг през последните години – Манчестър Сити и Ливърпул, не успяха да се победят и завършиха 2:2 на "Етихад Стейдиъм" в изключително качествен, динамичен и зрелищен сблъсък. Кевин Де Бройне откри резултата още в шестата минута,но Диого Жота изравни в 13-ата. Габриел Жесус отново изведе шампионите напред в 37-ата минута, а Садио Мане направи 2:2 в самото начало на втората част. Този резултат остави шампионите на върха в класирането с точка преднина пред мърсисайдци. До края на битката във Висшата лига остават седем кръга. Само след седмица двата отбора отново ще се изправят един срещу друг в полуфиналите на ФА Къп.

Това бе 23-ти сблъсък между Джосеп Гуардиола и Юрген Клоп. До момента двамата имат по осем победи.

Испанецът направи три промени в сравнение с двубоя с Атлетико Мадрид през седмицата. Кайл Уокър, Фил Фоудън и Габриел Жезус започнаха за сметка на Нейтън Аке, Илкай Гюндоган и Рияд Марез.

Клоп също предприе три корекции от състава, който започна при победата над Бенфика. Жоел Матип, Джордан Хендерсън и Диого Жота започнаха на местата на Ибрахима Конате, Наби Кейта и Луис Диас.

Гостите започнаха с много агресивна преса в половината на „гражданите“, но първият път, когато домакините излязоха бързо от нея, стигнаха до чисто положение. Де Бройне изведе Жезус сам срещу Алисон, но стражът на Ливърпул се намеси блестящо и изби. Малко след това домакините получиха свободен удар, който изпълниха много бързо. Топката стигна до Де Бройне, който стреля от 20-ина метра, а кълбото рикошира в Матип, а след това и в далечната греда и излезе от обсега на Алисон – 1:0.

32 Манчестър Сити - Ливърпул, Премиър лийг (10.04.2022)

Ливърпул обаче много бързо се върна в двубоя. В 13-ата минута Робъртсън центрира към далечната греда, където Александър-Арнолд с едно докосване върна към Жота, който стреля по земя. Топката мина под плонжа на Едерсон за 1:1.

В 23-тата минута Едерсон за малко не сгреши фатално, след като кракът му срещна земята при опита да отиграе върната към него топка, която се насочи към голлинията. Стражът на Сити все пак успя да изчисти от самата голлиния, под носа на връхлитащия Жота. Малко след това домакините пропуснаха чисто положение. Де Бройне центрира добре към Родри, който опита с глава да намери Стоунс. Двамата бяха сами срещу Алисон, но пасът на халфа бе неточен и Ливърпул се размина в тази ситуация.

В 30-ата минута „гражданите“ пропуснаха още една чиста ситуация. Кансело проби отляво, след което върна към Де Бройне, който стреля от десетина метра, но топката премина на сантиметри от лявата греда.

Сити играеше по-агресивно в тези минути и резултатът не закъсня. В 37-ата  Матип изчисти с глава центриране от корнер, след което Кансело изведе с диагонален пас Жезус, който майсторски стреля покарай Алисон до далечната греда. Засадата бе покрита от крака на Матип, което означаваше втори гол за домакините.

Минута преди края на първата част Ливърпул пропусна страхотна възможност да открие резултата. Хендерсън изведе Жота зад отбраната на Сити. Португалецът обаче се забави с изстрела, а и не потърси подаване към Салах, което даде шанс на Лапорта да се намеси.

Ливърпул пропусна да изравни в края на първото полувреме, но го направи в самото началото на второто, когато Салах изведе по прекрасен начин Мане зад гърба на Уокър. Сенегалецът се възползва и прати топката в горния ъгъл за 2:2.

Ливърпул продължи да играе на изключително ниво в тези първи минути на втората част. В 52-рата Салах преодоля Кансело, след което намери Жота, който стреля с външната част на ходилото, но Едерсон успя да спаси.

В 61-вата минута и Сити отговори със сериозно положение. Жезус получи поредното диагонално подаване, отвори си коридор и стреля. Алисон бе преодолян, но Ван Дайк изчисти топката.

Две минути след това Стърлинг изскочи зад отбраната на бившия си тим, след което прати топката във вратата на Алисон. Това попадение обаче правилно бе отменено след намесата на ВАР заради засада.

20 минути преди края Юрген Клоп замени Жота с Луис Диас. В 71-вата минута Салах отправи много хубав към далечната греда, но топката рикошира в Лапорт и излезе на сантиметри встрани. Тук гостите трябваше да получат корнер, но съдийската бригада сбърка. Веднага след това и „гражданите“ имаха добра възможност, но Жезус не бе точен, а можеше да потърси подаване към Де Бройне или Фоудън.

След това темпото поспадна и двата отбора ограничиха рисковете. В 90-ата минута Рияд Марез изпълни пряк свободен удар, след който топката „облиза“ външната част от гредата. В добавеното време Де Бройне намери с изключителен пас Марез, който опита да прехвърли Алисон, но прехвърли и вратата.

Снимки: Gettyimages