Турция нанесе нова загуба на женския национален отбор на България в световните квалификации

Женският национален отбор на България допусна още една загуба в квалификациите за световното първенство през 2023 година. "Лъвиците" отстъпиха с 0:2 на Турция в пореден мач от група H, игран на пловдивския стадион "Локомотив", и записаха шесто поражение от 6 срещи.

Гостите се разписаха в края на двете полувремена, което се оказа достатъчно, за да се поздравят с 3-те точки. Едже Тюркоглу откри резултата в 41-ата минута, а 120 секунди преди края на редовното време Ебру Топчу сложи точка на спора с красиво попадение.

17 България - Турция

По този начин момичетата на Силвия Радойска остават на последно място в групата без нито една спечелена точка и само с един отбелязан гол, като вече дори теоретичните шансове за класиране напред се изпариха.
Отборът на Турция има 3 победи, 2 от които срещу България, и заема четвърто място с 10 пункта.

В следващия мач, който е на 12 април (вторник), на "лъвиците" им предстои тежко гостуване на заемащия втора позиция в групата Португалия.

Двубоят започна равностойно, като липсваха голови ситуации пред някоя от двете врати в първия половин час игра. В 33-ата минута Ебру Топчу центрира отдясно към наказателното поле, а Едже Тюркоглу засече топката по много добър начин от въздуха, но ударът премина над напречната греда.

Със следващия си шанс гостите стигнаха до попадение. В 41-ата минута нападателката на Турция - Тюркоглу, получи страхотно подаване в наказателното поле, справи се с няколко родни състезателки и хладнокръвно пусна кълбото покрай Роксана Шахънска - 0:1.

И след почивката Турция беше по-активният отбор на терена, но така и не успя да стигне до нещо по-опасно пред българската врата.
Момичетата на Силвия Радойска опитаха да притиснат съперника в търсене на изравнителен гол, но без успех.

В 88-ата минута Емине Есен стреля от далечно разстояние, но топката профуча покрай десния страничен стълб.

Две минути преди края на редовното време гостите си подпечатаха успеха с красиво попадение. Ебру Топчу стреля технично извън наказателното поле, а ударът изненада Шахънска и влетя в мрежата за крайното 0:2.

БЪЛГАРИЯ 0:2 ТУРЦИЯ

0:1 Едже Тюркоглу (41)
0:2 Ебру Топчу (88)

БЪЛГАРИЯ: 12. Роксана Шахънска, 2. Николета Бойчева, 3. Яница Иванова, 5. Нора Димитрова, 16. Яна Йорданова, 9. Лора Петрова, 13. Десислава Дюпюи, 19. Йоана Станкова, 22. Ивана Найденова, 7. Симона Петкова, 14. Димитра Иванова

ТУРЦИЯ: 1. Селда Акгьоз, 2. Берна Йеничери, 4. Едже Текмен, 15. Кезбан Та, 17. Ипек Кая, 7. Арзу Карабулут, 8. Емине Есен, 10. Ебру Топчу, 13. Биргюл Садъкоглу, 20. Елиф Кескин, 16. Едже Тюркоглу

Снимки: Борислав Трошев