Ливърпул се разправи с Бенфика в Лисабон и е с единия крак на полуфиналите

Ливърпул направи голяма крачка към полуфиналите на Шампионската лига, след като победи с 3:1 Бенфика на "Луж" в първия 1/4-финален сблъсък между двата отбора. Мърсисайдци имаха много сериозно игрово предимство през първата част и головете на Ибрахима Конате (17') и Садио Мане (34') бяха най-малкото, с което домакините се разминаха. Груба грешка на Конате в началото на второто полувреме бе наказана от Дарвин Нунес (49'). Това даде импулс на "орлите", които обаче не успяха да стигнат до второ попадение. Вместо това, в 88-ата минута, Луис Диас отбеляза трети гол за гостите. Така задачата на Бенфика за реванша на "Анфийлд" след седмица става изключително трудна. Ливърпул пък трябва много бързо да се фокусира върху следващия голям тест, тъй като в края на седмицата "червените" гостуват на шампиона на Англия Манчестър Сити в голямото дерби на върха в Премиър лийг.

Юрген Клоп направи цели шест промени в сравнение с мача с Уотфорд през уикенда. Голямата новина бе, че Трент Александър-Арнолд се завърна. Ибрахима Конате пък започна в центъра на защитата като партньор на Вирджил ван Дайк. Фабиньо и Наби Кейта се завърнаха в халфовата линия, а Луис Диас и Садио Мане се присъединиха към Мохамед Салах в нападателния тризъбец.

Нелсон Верисимо предприе две корекции от състава, който започна при загубата от Брага. Таарабт замени Мейте, а Нунес бе предпочетен пред Яремчук.

Първата добра възможност се откри пред Салах в деветата минута, когато египтянинът бе изведен с много добър пас с пета от Мане, но точно в момента, в който голмайсторът на мърсисайдци стреля от малък ъгъл, бранител на Бенфика се хвърли на шпагат и отклони в корнер.

Ливърпул продължи да доминира и да атакува своя съперник. В 12-ата минута Салах се освободи много добре, след което намери Кейта в наказателното поле. Влаходимос обаче изби удара на халфа.

Натискът на Ливърпул даде резултат в 17-ата минута, когато отбраната на Бенфика изпусна Ибрахима Конате в наказателното пое и французинът засече с глава центриране на Робърсън от корнер. Три минути след това Кейта пропусна добра възможност да удвои, но от седем метра, не успя да нанесе добър удар с глава след центриране на Мане.

18 Бенфика - Ливърпул, първи 1/4-финален сблъсък от ШЛ (05.04.2022)

В 24-тата минута Диас се премести изненадващо бързо от левия на десния фланг. Кейта го изведе, но Влаходимос се намеси добре.

Бенфика пропусна първия си голям шанс в 34-тата минута. Отаменди изпревари Конате и засече с глава центриране от корнер, но ударът му премина встрани от далечната греда. Веднага след това Ливърпул удвои аванса си. Алекснадър-Арнолд отправи изключителен пас от дълбочина към Диас, който с глава поднесе топката на Мане. Сенегалецът нямаше как да пропусне отблизо, вкарвайки 15-ия си гол за Ливърпул през сезона.

В самия край на първата част Салах пропусна стопроцентова възможност. Александър-Арнолд го изведе зад гърба на защитата, но египтянинът не успя да преодолее Влаходимос.

Бенфика се върна в двубоя четири минути след началото на второто полувреме, когато Ибрахима Конате направи огромна грешка. Французинът трябваше да се справи с лекота след едно центриране на Рафа Силва отдясно, но някак пропусна топката, която мина под крака му и стигна до Нунес, който бе зад него. Уругваецът се възползва и веднага стреля в ъгъла.

Този гол вдъхна увереност на домакините, които започнаха да атакуват доста по-активно. В 61-вата минута Евертон имаше добра възможност да изравни, но Алисон спаси негов удар от 15-ина метра. Юрген Клоп веднага реагира и направи тройна смяна. Хендерсън, Жота и Фирмино се появиха на местата на Салах, Мане и Тиаго.

В 67-ата минута Таарабт изведе Нунес, който влезе в наказателното поле и в момент, когато тръгна да сменя посоката си на движение, Ван Дайк го подпря с ръка. Уругваецът веднага падна, искайки дузпа, но такава не беше отсъдена.

Ливърпул укроти импулса на домакините след 70-ата минута и отново пое контрола. В 82-рата минута Диас пропусна добра възможност за трети гол. Колумбиецът обаче не сгреши в 88-ата минута, когато без изведен от Кейта, премина покрай излезлия напред страж на домакините и прати топката в опразнената му врата за крайното 1:3. Това бе и първи точен удар за гостите през втората част. В добавеното време Жота излезе очи в оси с Влаходимос, но не успя да го преодолее.

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages