Ураганът Швьонтек помете Пегула и ще се бори за "Слънчевия дубъл"

Полякинята Ига Швьонтек, която в понеделник ще оглави световната ранглиста, остана непобедена в турнирите от сериите WTA 1000 този сезон, след като надделя над Джесика Пегула (САЩ) с 6:2, 7:5 и се класира за финала в Маями. Това е 16-а поредна победа на бъдещата №1, която са пръв път в своята кариера ще играе за титлата във Флорида. Това ще е и третият пореден финал за нея в най-престижната серия турнири след Големия шлем, като тя вече спечели титлите в Доха и Индиън Уелс

За победата над 16-ата в схемата Джесика Пегула на Швьонтек и трябваха точно 1 час и 48 минути. Полякинята взе лесно първия сет, но във втория имаше доста по-големи проблеми. Тя преодоля пасив от 2:4 и с три поредни гейма направи обрат 5:4. В десетия гейм Швьонтек пропусна два мачбола и загуби подаването си, но в 12-ия успя да затвори мача.

21-годишната тенисистка е първата, която достига последователно до финалите в Индиън Уелс и Маями след Виктория Азаренка през 2016 година.

В битката за титлата Ига Швьонтек ще се изправи срещу бившата №1 в света Наоми Осака. Японката спечели със 7:6(4), 6:4 единствената им среща до момента, която бе на осминафиналите на турнира в Торонто през 2019 година.

"Вторият ми мач в WТА, когато усетих, че мога да направя пробив, беше срещу Осака", каза полякинята, която в понеделник ще оглави световната ранглиста след оттеглянето на Ашли Барти.

"Въпреки че загубих този мач, това ме вдъхнови да работя по-усърдно, защото тя беше номер 1 тогава. В момента чувствам, че съм на различно ниво, така че всъщност мога да се боря. Ще видим какво ще стане. Наистина съм развълнувана", каза Швьонтек.

Ако полякинята успее да победи Осака, тя ще стане четвъртата тенисистка с титли в Ундиън Уелс и Маями в един сезон. До момента “Слънчевия дубъл” са осъществявали Щефи Граф (1994 и 1996), Ким Клайстерс (2005) и Виктория Азаренка (2016)