Бившият световен шампион и носител на Световната купа по ски скокове Северин Фройнд от Германия обяви, че прекратява кариерата си след последното състезания за сезона днес в словенския зимен център Планица.
"През последните седмици осъзнах, че времето ми като активен спортист е към края си. Имах наистина страхотни години", каза той преди да завърши кариерата си със скокове от 190.5 и 210.0 метра в надпреварата по ски полети.
"Спокоен съм със себе си, защото мога да завърша тази глава от живота си по начина, по който исках", добави той.
Победител в 22 старта от Световната купа, 33-годишният Фройнд, спечели златото отборно в Сочи 2014, Световната купа през 2015-а и има 11 медала от световни първенства по ски скокове и ски полети. Четири от тях са златни, включително на голямата шанца през 2015-а и в отборното състезание през 2021 година.
Последният му успех е, че се пребори с големи проблеми след скъсани кръстни връзки на коляното, заради което пропусна повече от две години и не успя да възвърне напълно формата си.
"Много ще ми липсва. Той беше моят идол от много години и научих много от него. Той имаше невероятна кариера", каза съотборникът му Карл Гайгер.