Пламен Константинов и Локомотив (Новосибирск) с летящ старт, но с лош финал в дербито срещу Зенит (Казан) 🏐

Бившият селекционер на националния отбор на България по волейбол за мъже Пламен Константинов и воденият от него тим на Локомотив (Новосибирск) стартираха вихрено дербито в Суперлигата на Русия срещу лидера Зенит (Казан), но това не бе достатъчно за успех.

Локомотив поведе с 10:3 в началото на двубоя, но после загуби инициативата в играта и допусна загуба от Зенит с 1:3 (26:28, 20:25, 25:23, 17:25) двубоя от 21-ия кръг, който на практика реши кой ще спечели редовния сезон.

Така Зенит записа 20-и успех от началото на сезона и с актив от 61 точки (20 победи, 1 загуба) на практика освен първото място в редовния сезон спечели и домакинство на турнира от ”Финалната шестица.

Локомотив допусна 2 загуба в Суперлигата от началото на сезона (б.а. Първата отново бе от Зенит в Казан) и с актив от 49 точки (17 победи, 2 загуби) остава на второ място.

В следващия 22 кръг Зенит приема Кузбас (Кемерово) на 18 март, а Локомотив гостува на Факел в Новий Уренгой.

Дербито Локомотив - Зенит бе изключително емоционален мач, в който имаше ярки обрати, дълги серии от начален удар и нервни сривове.

Локомотив започна двубоя с летящ старт и поведе с 10:3, след като Дражен Лубурич заби 3 аса, а Сергей Савин също заигра отлично на начален удар.

Възпитаниците на Пламен Константинов би трябвало спокойно да спечелят първата част след това начало, но започнаха да грешат много в атака, след като по 2 грешки в нападение направиха Дражен Лубурич и Илияс Куркаев. Диагоналът на Зенит Максим Михайлов заигра отлично в атака и заби 7 от 10 атаки. Благодарение на неговата успешна игра тимът от Казан изравни резултата при 20:20, след като Александър Волков хвана на блок атака на Сергей Савин. Полякът Бартош Беднож също хвана на блокада атака на Сергей Савин и тя донесе успеха на Зенит в първия гейм с 28:26.

Втората част се разигра Дмитрий Волков, който направи изключителна серия на начален удар от 5:4 до 11:4 и записа 5 поредни аса. В 4 от случаите волейболистите на Локомотив дори не докоснаха топката. Два пъти сервисът на Волков попадаше между Джон Гордън Перин и Сергей Савин. С последния начален удар на Волков не се справи и либерото Роман Мартинюк.

Пламен Константинов му се наложи да вземе и двете си прекъсвания в този гейм, за да спре тази серия. В едно от тях 34-годишният Роман Мартинюк нервно хвърли бутилка с вода на игрището.

Пламен Константинов побесня и се разкрещя на либерото си:

Пламен Константинов побесня и си го изкара на либерото: Следващият път, когато направиш това, ще те изгоня от отбора

“Хей, следващият път, когато направиш това, ще те изгоня от отбора, по дяволите! Още веднъж: ще те изгоня, по дяволите! Приключвай”, емоционално изригна Пламен Константинов.

След това българският наставник на Локомотив остави сред резервите Роман Мартинюк и до края на двубоя той не се появи в игра. До края на двубоя либеро за Локомотив игра Семьон Кривитченко.

Пламен Константинов замени не само Мартинюк, но и още 4 играчи, но и това не помогна на Локомотив да навакса изоставането от -7, въпреки че смените се оказаха успешни.

Диагоналът Павел Круглов се включи отлично и благодарение на него, както и на отлична игра на блок на Илияс Куркаев, на начален удар на Джон Гордън Перин и на Сергей Савин в атака, Локомотив спечели третата част с 25:23.

Волейболистите на Локомотив продължиха да бият силно начален удар и поведоха с 5:1 в началото на 4-ия гейм. Играчите на Алексей Вербов обаче съумяха да справят и заиграха силно на блокада. Бартош Беднож на два пъти спираше атаки на Павел Круглов (15:11, 18:13). Новосибирци реализираха само 7 от 26 атаки (27%), а посрещачите Сергей Савин и Джон Гордън Перрин забиха заедно 2 точки в 4-ия гейм, което донесе успеха на Зенит с 25:17.

Резервата Павел Круглов стана най-резултатен за Локомотив с 13 точки (1 блок, 48% ефективност в атака - +5). Илияс Куркаев (1 ас, 5 блока, 50% ефективност в атака - -2) и Сергей Савин (2 аса, 1 блок, 35% ефективност в атака, 21% перфектно и 38% позитивно посрещане - -6) добавиха по 10 точки.

Максим Михайлов заби 23 точки (4 аса, 2 блока, 71% ефективност в атака - +15) за Зенит.

Дмитрий Волков добави още 18 точки (5 аса, 2 блока, 42% ефективност в атака, 5% перфектно и 21% позитивно посрещане - +5).

Бартош Беднож се отличи с 14 точки (1 ас, 4 блока, 56% ефективност в атака, 9% перфектно и 36% позитивно посрещане - +3).

Така Локомотив допусна първа домакинска загуба от началото сезона в Новосибирск.