Нов рецитал на Барса, дори Дембеле заслужи аплодисменти

Барселона победи с 4:0 Атлетик Билбао в мач от 26-ия кръг на Ла Лига и продължава възходящото си представяне. Пиер-Емерик Обамеянг откри резултата в 37-ата минута а влезлият като резерва Усман Дембеле удвои в 73-ата. Французинът освен това подаде за головете на Люк де Йонг и Мемфис депай в добавеното време. С успеха домакините се завърнаха в топ 4 на класирането. Каталунците събраха 45 точки, колкото има и шампионът Атлетико Мадрид, но "дюшекчиите" са изиграли един мач повече. Третият Бетис пък е само на точка пред тима на Чави Ернандес.

Барса играе все по-силно и в последните си 3 мача вкара 12 гола. Отборът първо разгроми с 4:1 Валенсия на “Местайя”, след това спечели с 4:2 гостуването си на Наполи и продължи на осминафиналите в Лига Европа а днес сломи още един труден съперник. Последната загуба на “блaугранас” е именно срещу Атлетик Билбао в средата на януари. Тогава баските се наложиха с 3:2 след продължения в турнира за Купата на краля.

По-рано през сезона двата отбора завършиха 1:1 на “Сан Мамес” в Ла Лига. Иниго Мартинес даде преднина на Атлетик Билбао, но Мемфис Депай изравни. Баските обаче нямат победа над Барселона в Ла Лига от 2019 година, когато триумфираха с 1:0 след гол на Ариц Адурис.

“Лъвовете” спечелиха само 4 от първите си 17 шампионатни мача този сезон, но от началото на година демонстрират завидно постоянство и се изкачиха в горната половина на класирането, а преди седмица съкрушиха Реал Сосиедад с 4:0 в голямото баско дерби. На "Камп Ноу" отборът имаше своите възможности в отделни ситуации, но не ги използва.

В атака за Барса започнаха Обамеянг, Феран Торес и Адама Траоре. Тримата в средата на терена бяха Серхио Бускетс, Гави и Педри, а защитното каре пред Марк-Андре тер Стеген оформиха Даниел Алвеш, Жерард Пике, Роналд Араухо и Сержиньо Дест.

В групата се завърнаха Депай и Клеман Лангле, но и двамата останаха сред резервите. На пейката бяха още Френки де Йонг, Усман Дембеле и Люк де Йонг, а Жорди Алба пропусна двубоя заради наказание.

Старши треньорът на Атлетик Билбао Марселино не изневери на любимото си 4-4-2. Двамата нападатели бяха Раул Гарсия и Асиер Вийялибре, а сред титулярите ги нямаше Иняки Уилямс и Икер Муниаин, като явно идеята беше те да бъдат запазени за реванша от полуфиналите за Купата на краля срещу Валенсия.

Дани Гарсия, Оскар де Маркос и Иниго Мартинес също не намериха място сред стартовите 11. Двойка централни защитници бяха Дани Вивиан и Йерай Алварес.

Барса започна двубоя много агресивно и с постоянни атаки към вратата на Унай Симон. Гостите обаче не оставяха свободни пространства в половината си. Един от корнерите за каталунците създаде сериозно напрежение в наказателното поле на Атлетик, но топката беше изчистена.

Повечето атаки на домакините минаваха отдясно през Адама Траоре, но защитниците на баските много внимаваха за него. В средата на полувремето тимът на Марселино все по-успешно задържаше топката в средата на терена. Вийялибре опита изстрел от малък ъгъл, с който Тер Стеген се справи, а и страничният рефер вдигна флага за засада.

В 32-ата минута Траоре напредна и подаде на Обамеянг, а той продължи към Феран Торес, но Симон спаси удара на испанския национал. При следващата опасна атака на Барса се стигна до гол. Пике стреля с глава след центриране от корнер, топката отскочи от напречната греда и се върна към Обамеянг, който по  атрактивен начин я прати в мрежата за 1:0.

Със старта на втората част в игра за Атлетик Билбао се появиха Иниго Мартинес на мястото на Йерай Алварес и Ойхан Сансет вместо ветерана Раул Гарсия. Барселона контролираше мача, но знеше, че ако не вкара втори гол, победата може да се изплъзне. Домакините методично притискаха съперника в наказателното му поле. Баските пък все повече прибягваха до нарушения.

В 60-ата минута Бускетс стреля от въздуха, но топката излезе в аут. Малко след това Иниго Мартинес препъна Гави на границата на наказателното поле. Ферна Торес шутира право в стената и пропиля добра възможност да удвои аванса на Барса. Секунди по-късно бившият футболист на Манчестър Сити не успя да овладее топката след дълъг извеждащ пас.

В 63-ата минута отново Феран Торес се озова на чиста позиция, но Унай Симон отрази удара му. Чави направи първите си смени в средата на второто полувреме, като пусна Дембеле и Френки де Йонг на местата на Феран Торес и Гави. Дембеле беше освиркан от част от феновете при появата си на терена.

В 69-ата минута Барса направи скоростна контра, но Обамеянг стреля твърде слабо с глава. В 73-ата Усман Дембеле сътвори нещо много красиво. Французинът овладя топката на левия фланг, влезе в наказателното поле и с мощен шут заби топката под гредата за 2:0. Това беше първи гол на крилото в Ла Лига през сезона.

Дембеле веднага отиде да се поздрави с Чави край тъчлинията, а от трибуните на "Камп Ноу" се чуха аплодисменти. Малко по-късно нападателят, който отказа да поднови договора си, пропусна да се разпише още веднъж.

Съпротивата на гостите рухна в края на мача и от това се възползваха други две резерви на Барса - Люк де Йонг и Депай. В 90-ата минута Де  Йонг засече с глава центриране на Дембеле за 3:0, а в добавеното време французинът асистира и на Депай, който отблизо вкара четвъртото попадение във вратата на Унай Симон.

Марселино не постигна победа срещу Барса и в 20-ия си мач срещу каталунския гранд. Треньорът на Атлетик Билбао е печелил срещу всички останали 38 отбора, срещу които се е изправял в Ла Лига.