Барселона напомни за доброто старо време и размаза Наполи

Барселона изигра запомнящ се реванш срещу Наполи и след категорична победа с 4:2 като гост се класира за 1/8-финалите в Лига Европа. Преди седмица испанците бяха стигнали само до 1:1 на “Камп Ноу”, но сега направиха един от най-силните си мачове през последните сезони и продължават напред с общ резултат 5:3.

Футболистите от Каталуня набързо дръпнаха с два гола още в рамките на първия четвърт час, след като точни бяха Жорди Алба (8’) и Френки де Йонг (13’). Капитанът на домакините Лоренцо Инсиние намали от дузпа в 23-ата, но точно пред паузата друг изненадващ голмайстор за Барса - Жерард Пике, направи 3:1 за гостите. Попадение на Пиер-Емерик Обамеянг в 59-ата сложи край на интригата, а неаполитанците успяха само да намалят на 2:4 чрез Матео Политано три минути преди края.

Получилият контузия преди дни Джовани Ди Лоренцо започна от първата минута за домакините. Диего Деме зае място в халфовата линия, а Виктор Осимен поведе нападението.

16 Наполи - Барселона, плейоф за място на 1/8-финалите в Лига Европа, реванш

Треньорът на каталунците Чави Ернандес върна Адама Траоре в стартовия състав за сметка на Усман Дембеле. Възстановеният Роналд Араухо започна в центъра на защитата в тандем с Жерард Пике, а Гави беше оставен на пейката.

Испанският тим започна отлично и в 8-ата минута поведе в резултата. След корнер пред вратата на Марк-Андре тер Стеген последва контраатака, при която Обамеянг подаде към Адама Траоре. Напористата игра на последния му даде предимство и той съумя да изведе Жорди Алба сам срещу вратаря, който пък с неудобния си десен крак прониза Мерет за 1:0.

След само още пет минути авансът на Барселона беше удвоен. Този път точен беше Френки де Йонг се прецизен удар от над 20 метра, който не даде шанс на стража на Наполи.

Каталунците се разминаха с трети гол в 17-ата, когато Сержиньо Дест отправи много опасен удар, но топката излезе в аут.

Неаполитанците обаче бързо се върнаха в срещата, след като в 23-ата намалиха от наказателен удар, реализиран от Инсиние. Дузпата дойде след нарушение на Тер Стеген срещу Виктор Осимен.

"Блаугранас" отговориха с две възможности, пропуснати от Феран Торес и Обамеянг. В последните секунди на полувремето обаче Пике демонстрира точност и спокойствие, правейки 3:1 с левия крак.

Футболистите на Чави се размина с четвърти гол в 54-ата, когато изстрел на Френки де Йонг беше париран от играч на Наполи. При една от следващите атаки на Барса обаче това попадение все пак падна. Разписа се Обамеянг в 59-ата минута.

Tози гол сложи край на интригата, но италианците не спряха да играят поне за честта си. В 71-вата за малко Осимен да реализира, но в крайна сметка топката излезе в аут.

Един от интересните моменти до края беше при смяната на капитана на Наполи Лоренцо Инсиние, който беше освиркан.

Остана време за италианците да вкарат още веднъж - в 87-ата, когато точен беше Матео Политано.

Жребият за осминафиналите е в петък от 13:00 часа, а самите срещи ще се изиграят на 10 и 17 март.