Дузпи донесоха рекордна Купа на Лигата на Ливърпул, резервата Кепа пропусна 22-ия удар от бялата точка

Ливърпул спечели Купата на Лигата за рекорден девети път. Мърсисайдци спечелиха на финала срещу Челси след дузпи, след като срещата завърши 0:0 в редовното време и след продължения. Двата отбора си изпълниха по 11 дузпи, като се стигна до вратарите. Куивин Келъхър отбеляза за "червените", а Кепа Арисабалага, който се появи като резерва за дузпите, пропусна.

Ливърпул и Челси изиграха фантастичен мач на "Уембли", но не успяха да си отбележат гол, като играчите направиха многобройни пропуски. Мейсън Маунт пропусна двете най-добри възможности за "сините", като при второто удари гредата. Садио Мане и Мохамед Салах не успяха да отбележат при великолепни ситуации за мърсисайдци.

Четири попадения бяха отменени от съдията. В 67-ата минута Матип прати топката в мрежата, но след разглеждане с ВАР голът не бе зачетен. В редовното време попадение на Хавертц не бе зачетено поради засада. В продълженията голове на Лукаку и Хавертц не бяха признати също заради засади.

Феновете, изпълнили "Уембли", показаха огромната си подкрепа към Украйна за случващото се в страната. Преди началото на двубоя и двата отбора също се присъединиха към призива за мир.

Тухел остави Ромелу Лукаку на резервната скамейка. Мейсън Маунт бе сред титулярите, след като се възстанови от контузия. Матео Ковачич също успя да се възстанови и бе в стартовата единайсеторка. Куивин Келъхър започна мача на вратата на Ливърпул. Резервният вратар бе предпочетен пред Алисон, след като игра в досегашните мачове в турнира. Капитанът Джордан Хендерсън се завърна в халфовата линия на мястото на Къртис Джоунс

Ливърпул остана без Тиаго още преди да започне мача. Халфът трябваше да е сред титулярите, но получи контузия по време на загрявката и бе заменен в стартовия състав от Наби Кейта. Секунди преди първия съдийски сигнал камерите показаха колко е голямо разочарованието му. Той плачеше на пейкат, докато Алисон се опитваше да го успокои.

Самата среща започна на високо темпо и първата добра възможност се откри пред Кристиан Пулишич. Американският национал можеше да откри резултата в шестата минута. След провив на Хавертц той насочи топката към Аспиликуета, а испанецът изведе прекрасно Пулишич сам срещу Келъхър, но ударът му бе в обсега на вратаря, който направи важно спасяване.

Мърсисайдци също започнаха да организират опасни атаки и в 12-ата минута бяха близо до вратата на Менди. Удар на Мане обаче бе блокиран от Тиаго Силва. Атаките се редяха и към двете врати. Пред Маунт се откри възможност, но изстрелът бе блокиран, а секунди по-късно Мане бе в наказателното поле, но не успя да отправи удар. В 18-ата минута фантастично центриране на Трент Александър-Арнолд намери Мане. Сенегалецът обаче отправи много неточен удар с глава.

95 Челси - Ливърпул

Ливърпул започна да доминира сериозно и притисна съперника, като за определен период "сините" се бранеха с всички сили и чистеха топката безцелно напред. В 30-ата минута отборът на Клоп стигна до най-добрата си възможност. Кейта отправи удар към долния десен ъгъл на Менди. Вратарят го отрази и след това се намеси блестящо при добавката на сънародника му Мане.

При една от редките ситуации, в която Челси имаше възможност да организира атака Маунт изведе Хавертц зад защитата. Германецът напредна сам срещу Келъхър и стреля покрай вратата, но бе в положение на засада. Малко по-късно Пулишич се озова на позиция за изстрел. Ударът на американеца бе отразен от вратаря. Изстрел на Аспиликуета пък мина малко над вратата на "червените".

Тимът на Тухел завърши по-добре първата част и нейния край пропусна великолепна възможност да поведе. Хавертц намери Маунт пред вратата на съперника, а английският национал стреля от въздуха, като прати топката покрай вратата.

Челси започна вихрено второто полувреме на няколко пъти преодоля защитата на съперника. Хавертц отлично напредна в наказателното поле и пусна остро центриране, успоредно на голлинията, но там нямаше негов съотборник, който да засече. В 50-ата минута Мейсън Маунт направи по-голям пропуск от този в края на първото полувреме. Той се озова зад защитата след фантастично подаване на Хавертц и имаше време и пространство да се нагласи за изстрел. В крайна сметка нацели гредата.

След като се размина с получаване на гол, Ливърпул погледна към вратата на "сините". Менди отново бе на висота, като изпревари Мане, а удар на Диас бе блокиран. Атаките на лондончани обаче бяха по-успешни и в 58-ата минута Маунт за пореден път бе на добра позиция за удар. Този път той стреля право в Келъхър и не затрудни много вратаря. Тухел пусна в игра Рийс Джеймс, който се завърна в игра след дълго отсъствие. Той замени накучващия капитан Сесар Аспиликуета. Малко по-късно Тревор Чалоба получи неприятен удар от Кейта, но продължи мача.

Мохамед Салах, който се отличи с много до този момент, направи голям пропуск в 65-ата минута. Челси загуби топката в опасна зона, а Мане изведе египтянина сам срещу Менди. Салах го прехвърли, но ударът бе слаб и Тиаго Силва изби от голлинията. Малко по-късно мърсисайдци вкараха, но попадението бе отменено след разглеждане с ВАР. Матип прати топката в мрежата след удар с глава, но голът не зачетен за засада на Ван Дайк, който блокира Джеймс на по-късен етап от ситуацията.

Тухел пусна в игра Ромелу Лукаку в 73-ата минута. Белгиецът влезе заедно с Тимо Вернер, а Маунт и Пулишич напуснаха. Луис Диас пропусна добра възможност малко по-късно. Колумбиецът проби отлично, но Менди отрази удара му. В 78-ата минута и попадение на Челси бе отменено. Хавертц се разписа след удар с глава, но имаше засада на Вернер, който му подаде.

Клоп също предприе смени 10 минути преди края на редовното време. Той извади Хендерсън, Мане и Кейта и пусна Елиът, Милнър и Жота. Невероятното темпо и ситуациите пред двете врати не спираха. В 86-ата минута мърсисайдци не успяха да вкарат при разбъркване в наказателното поле, което включваше удари на Диас, Робъртсън и Матип. В добавеното време Менди се справи с удар с глава на Ван Дайк, а Келъхър спря Лукаку.

Въпреки многобройните положения двата отбора не успяха да си отбележат гол в редовното време и се стигна до продължения. В тях Челси започна по-добре. Вернер имаше възможност, но стреля над вратата. В 98-ата минута Лукаку прати топката в мрежата, но бе вдигната засада.

Отборът на Тухел имаше предимство в продълженията, а в 109-ата минута отново прати топката в мрежата и отново нямаше гол. Този път нямаше съмнения, тъй като Хавертц беше в засада. Към края играчите и на двата отбора показаха признаци на умора след невероятното темпо, което поддържаха през цялото време. Ливърпул стигна до две ситуации, но Салах и Жота не успяха да отправят точен удар.

Минута преди края на продълженията Тухел смени вратаря. Той пусна Кепа Арисибалага с идея да бъде на терена за дузпите и замени Едуар Менди, който изигра поредни си изключителен мач. Преди три години Кепа отказа да излезе, когато Маурицио Сари искаше да го смени във финала на същия турнир срещу Манчестър Сити.

При дузпите драмата бе пълна, тъй като включваше 21 успешни изпълнения. Фабиньо отбеляза в стил "Паненка" третата дузпа, а Вернер беше най-близо до пропуск при 16-ото изпълнение. Защитниците и на двата отборя бяха безгрешни и се стигна до вратарите. Келъхър вкара, а Кепа пропусна и играчите на Ливърпул празнуваха.

ЧЕЛСИ - ЛИВЪРПУЛ 0:0 (10:11 при дузпите)