Григор Димитров започна с рутинна победа в Делрей Бийч

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров срази със 7:6(4), 6:3 за 1 час и 43 минути игра 164-ия в световната ранглиста Мичел Крюгер в първия кръг на турнира от сериите АТР 250 в Делрей Бийч. Така топ ракетата ни се класира на четвъртфиналите и ще се изправи срещу Джон Милман, който вчера отстрани Маркос Хирон.

Топ ракетата ни трябваше да участва в Далас по-рано през месеца, но повторно заразяване с коронавирус му развали плановете. За щастие той не бе сериозно засегнат от заразата и успя да се възстанови сравнително бързо, за да влезе в кондиция и да заяви участие в Делрей Бийч.

Григор се включва в турнира след разочароващо отпадане във втория кръг на Australian Open, където отстъпи на непредсказуемия Беноа Пер, а иначе преди това бе стигнал полуфинал в подгряващия турнир в Мелбърн. През 2016 година Димитров дебютира в американския турнир, когато е 28-ми в световната ранглиста. В първия кръг побеждава Дуди Села с 6:4, 6:2, след което на осминафиналите има тежък мач с Дамир Джумхур, но продължава напред след 4:6, 6:4, 6:3.  На четвъртфиналите българинът елиминира Адриан Манарино с 6:4, 7:5, преди да отпадне в предпоследната фаза от Раджив Рам с 4:6, 3:6 и да пропусне възможността да се бори за титлата със Сам Куери, който впоследствие става шампион.

При предишните си две участия на турнири в САЩ през октомври миналата година Григор достигна до два полуфинала в Сан Диего и Индиън Уелс. Той никога не се бе изправял срещу Крюгер досега, а преди този дуел съотношението му срещу съперници извън топ 100 беше 5 победи и 4 поражения в предишните 9 такива мача.

Първи сет

Григор поведе с 1:0 на свое подаване, след като набързо спечели две точки за 30-0, а после и две непредизвикани грешки от форхенд на съперника му помогнаха да дръпне в резутата. Правеше впечатление силния вятър, който със сигурност не помагаше на двамата съперници, като Крюгер отново демонстрира стабилния си начален удар, извел го до успех над Джордан Томпсън в предишния кръг. Българинът не можеше да разчита на първия си сервис, но независимо от това се справяше с острите форхенди на съперника и засега успяваше да ги неутрализира, за да поведе с 2:1.

Красив минаващ бекхенд с движение на китката от страна на Григор провокира грешно воле на съперника за 15-30, след което продължителна размяна на форхенди в средата на корта завърши с неточност на Крюгер и двоен брейк-бол. Удар с рамката на ракетата на американеца в следващото разиграване доведе до първия пробив в полза на бившия номер 3 - 3:1.

Камерите показаха на трибуните две ВИП персони - сестрите Серина и Винъс Уилямс, които очевидно бяха уважили турнира с присъствието си, за да наблюдават на живо изявите на Димитров. Той току що бе направил пробива, но с двойни и непредизвикани грешки сам си навлече неприятности и в добавка с бекхенд в аут си загуби преимуществото в брейковете за 3:2. Крюгер показа отново добрите си способности на начален удар и без особени проблеми изравни резултата на 3:3.

Въпреки двете си двойни грешки, Григор се справи с взимането на подаването си и поведе с 4:3, като в предпоследното разиграване хубаво излезе на мрежата и завърши с воле, а в следващото записа невърнат сервис. Крюгер изравни на 4:4 с нова солидна порция сервиси и в следващия гейм дори стигна до точка за пробив с комбинация от отлична защита и минаващ бекхенд край мрежата, атакувайки напред. Димитров не можеше да разчита на лесни и бързи спечелени разигравания, но все пак отрази брейк-бола, въпреки че съперникът му правеше по-бляскавите отигравания, като, например, страхотен минаващ форхенд. Щастлив контакт с филето позволи на Крюгер да стигне до нова възможност за пробив, но тя бе отразена с перфектна комбинация сервис-форхенд, като в крайна сметка Григор взе важния гейм за 5:4.

Григор поведе с 15-30 и изглеждаше сякаш има възможност да приключи сета на посрещане, но Крюгер вкара два поредни супер сервиса и добави късметлийски бекхенд-уинър по правата, който закачи линията със сантиметър, за да стигне до 5:5. Филето отново помогна на американеца за 30-30 в следващия гейм, а непредизвикана грешка от форхенд на топ ракетата ни доведе до брейк-бол, който обаче бързо беше спасен с идентична неточност от страна на 164-ия в света. Нов сбъркан форхенд от водеща позиция в разиграването на Димитров даде на противника му нов брейк-бол, но и той се изпари за секунди след комбинация сервис-форхенд. Страхотен минаващ бекхенд на българина му осигури предимство и впоследствие той поведе с 6:5. Крюгер не трепна и си взе подаването, за да вкара сета в тайбрек.

Американецът направи първата си двойна грешка и допусна мини пробив за 2-1, а Григор се възползва от инерцията и с хубави комбинации и излизане на мрежата дръпна с 4-1. Сгрешен бекхенд-слайс на българина намали предимството му при 5-3, но пък удар с рамката на ракетата на Крюгер (при силен форхенд от отсрещната страна) осигури три сетбола. 164-ият в света сам се закопа с нова двойна грешка и предаде сета - 7:6(4) за 69 минути.

Втори сет

За съжаление, Григор си заслужи две точки за пробив в самото начало на втория сет, но нямаше шанса да се възползва от тях, защото Крюгер изпълни добри сервиси и се избави от неприятностите. С ас по правата американецът дръпна напред в резултата с 0:1. Димитров записа първия си безупречен сервис-гейм на нула и набързо изравни на 1:1. Изключително красив минаващ бекхенд в близост до мрежата на българина му отвори пътя към троен брейк-бол, като той се възползва от втория си шанс с форхенд-ретур-уинър по правата за 2:1.

При 30-30 на своя сервис Гришо скъса кордаж и направи двойна грешка, а в следващото разиграване Крюгер се справи отлично със защитата и с бекхенд-уинър си заслужи рибрейк за 2:2. Все пак, още в ответния гейм българинът стигна до два шанса за пробив и се възползва още от първия, за да възвърне преимуществото си на корта - 3:2. За разлика от предишните пъти, в които добиваше аванс, сега Димитров го затвърди със сервис-гейм на нула и още по-убедително поведе в резултата с 4:2.

Американецът си взе подаването на нула, след което отново демонстрира великолепна защита и запази шансовете си за обрат, като се "закачи" при 30-30 на посрещане. Все пак, два поредни добри сервиса на Димитров го доближиха само на гейм до победата - 5:3. Хубав минаващ форхенд на Григор и грешка от тази страна на ракетата на Крюгер доведоха до два мачбола, а с атака на мрежата българинът се възползва веднага - 7:6(4), 6:3 за час и 43 минути.